Kategoriler
Emek pınarı

Krizler yeni ufuklar açar


Nazo Örgü Kullanarak Yıldız Nasıl Yapılır Bölüm 3/4
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

 

AmazonBu satırları 6 Haziran 2016 saat 18:30 itibari ile yazmaya başladık. Neden bu tarih ve saat damgasını koyduğumuza gelince, herşeyi kapsaması ve zaman içinde yapılacak eklemeler, düzeltmeler ile oldukça uzun olacağa benziyor.

Öncelikle yapmanız gereken, arkanıza yaslanın ve sakin olarak yeni bir bakış açısı ile olaylara bakın. Tanıdık bir söylem var “Her kriz bir fırsattır”

Bilindiği gibi PayPal bu gün itibari Türkiye operasyonunu durdurdu. Bu durum öncelikle Emek pınarı katılımcılarını kötü yönde etkiledi. Operasyonun durması hakında Etsy tartışma formarı dahil bir çok yerde çok şey yazıldı, aynı şeyleri yazıp kalabalık oluşturmak istemiyoruz.

Önceliğimiz şu olmalı, gücümüzün farkına varalım, ardından sadece işimizi yapalım, üretelim ve satalım.

Çözüm:

Etsy pazarı ve beraberinde PayPal belirsiz bir süre için sıkıntılı. Yeni pazar Amazon. Buraya dikkat! Amazon’a girip doğrudan mağaza açmaya kalkışmayın, ürünlerinizi koyamazsınız. Bize çözüm yaratacak yer Amazon hand made, Amazon’un kendi söylemi ile “Handmade at Amazon

Sistem hakkında size bildiklerimizi aktarmadan önce bilginiz olması açısından bazı rakamları aktaralım. Handmade at Amazon satışlarda sizden %12 komisyon alıyor, bu oran Ağustos 2016’a kadar geçerli sonrasında komisyon oranı %15. Ürünleri vitrinde sergilemek için 0.20 cent gibi bir ücret talep etmiyor. Aylık olarak 40$ gibi bir sabit ücret alacak gibi gözüküyor, şimdilik bu ücrette 2017 yılına kadar talep edilmiyor. Özetlemek gerekirse şu an için bir ürününüz satıldığında ürünü gönderdiğiniz an %12 komisyon satış bedeli + kargo bedeli toplamından düşülüp hesabınıza geçiyor.

Yine rakkamlar, bu satırları yazdığımız andaki Handmade at Amazon üzerindeki rakkamları aktaralım. Handmade at Amazon içinde toplam olarak 459.475 adet ürün barındırıyor. Lokasyonunu Türkiye olarak bildiren satıcılaran ürün adedi 6.076.

Handmade at Amazon hakkında genel izlenimimize gelince (bu sadece bizim gözlemlerimiz sonucunda ediğindiğimiz görüş) Handmade at Amazon, Amazon satış portalı içinde yeni oluşturulmaya başlanmış bir bölüm. Amazon’nun Dünya üzerindeki pazar payına bakıldığında bu bölüm tamamı ile hayata geçirildiğinde pazardaki payı oldukça yüksek olacak gibi gözüküyor. Tamamı ile hayata geçirildiğinde diyoruz, şu an için bu bölüm sadece Amerika portalında görünür halde. Kanada ve Meksika potallarında aktif değil. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya olarak Avrupa pazarı içinde genişleyecek.

Konunun para tahsilatı kısmına gelince, PayPal alternatifi varmı diye araştırırken çoğu kişinin karşılaştığı Payoneer Amazon üzerinde parasal işlemlerde PayPal yerine kullanılan sistem. Buradaki işleyiş şekli ise, Amazon satışlarınızın bedellerini Amazon üzerindeki hesabınızda tutuyor, yaklaşık 15’er günlük periyotlar halinde Payoneer hesabınıza aktarıyor. Aktarılan bu bedel üzerinden Payoneer %1 komisyon kesiyor. Payoneer hesabınazdaki paranız 200$ (ikiyüz dolar) olduğunda siz paranızı Türkiye’deki bankanıza trasfer ediyorsunuz.

Üstüne basarak belirtelim, bu satırları sadece fikir vermesi açısından yazıyoruz. Handmade at Amazon üzerinde hesap oluşturup mağa açacak kişilerin yaptıkları işlemler kendilerini bağlar, sorumluluk kendilerine aittir.

Sisteme başvuru kısmana gelince, başlangıça herhangi bir Amazon hesabınız olması gerekmiyor. İlk adım olarak yapılması gereken şu. Handmade at Amazon sayfasını açın, konu hakkında sizi bilgilendirecektir zaten, sonrasında sayfada bulunan “Apply now” butonuna tıkladığınızda, karşınıza bir uyarı yazısı niteliğinde yapmanız gerekenleri anlatan bir metin çıkacak. Hazır olduğunuzda karşınıza gelen formu doldurmaya başlayabilirsiniz. İşin en can alıcı noktası bu kısım, burada kendinizi çok iyi anlatmalısınız, yaptığınız işi, blogunuz varsa onun linkini, Etsy ve başka sanal mağazalar üzerinde satış yaptığınızı belirtelek linklerini aktarın. Handmade at Amazon haberini nereden duyduğunuzu sorduğunda bu sayfayı paylaşmanızda bizim için bir sakınca yok. Sonuç olarak formu karşıdaki kişi incelediğinde sizin hakkınızda tereddütsüz her bilgiye sahip olmalı, size inanmalı ve güvenmeli. Formu gönderdikten sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Handmade at Amazon sizi mağaza açmaya uygun görürse, eposta adresinize sizi bilgilendiren bir posta ve başlamanız için gereken size özel linki gönderiyor ve ondan sonra mağazınızı oluşturmaya başlıyorsunuz.

Yukarıda yazılanlar biraz iç içe geçmiş olabilir ama genel hatları ile sizleri bilgilendireceğini umuyoruz. Bir an önce tamamlayıp sizlerle paylaşmak istedik. İlk etapta aklımıza gelenler bunlardı, ek olarak başka eklememiz gerekenler olursa yine bu başlık altına ekleme yapacağız.

Bu yazıyı sadece burada yayınlamamızın nedeni herkese ulaşılabilir olmak için. Deneyimleriniz ve eklemek istediğikleriniz olursa konunun bütünlüğünün bozulmaması için bu yazının altına ekleyebilirsiniz. Emek pınarı projesi’nin en başından beri üzerinde ısrarla durduğumuz hiç bir kapalı platformda yapılan treadlar platformların dışındakilere fayda sağlamıyor. Bu yayını linkini belirterek istediğiniz platformda paylaşabilirsiniz.

Güncelleme 7/6/2016

Bizleri lütfen mazur görün. Bir haftadır konu ile ilgili yoğun bir trafik var. Bu nedenle bireysel olarak gelen mesaj, mail ve sosyal medya üzerindeki iletilere cevap veremiyoruz veya vermekte gecikiyoruz. Yukarıdada belirttiğimiz gibi konunun bütünlügün bozmaması için bildiklerimizi sadece bu yazı üzeriden paylaşmaya çalışacağız.

Etsy üzerinde bulunan mağazımız şu an için olduğu gibi duruyor. Etsy default olarak other seçeğini aktif bıraktı. Bu yolla herhangi bir müşteri talebi olmadı. Olduğu taktirde de alternatif bir ödeme yöntemi sunmak için mevcut bir çabamız yok. Bu konu hakkında “PayPal alternatifi varmı” başlığı altında nedenini paylaştık. Yine Payoneer konusunuda aynı başlık altında aktardık.

Güncelleme 10/6/2016

Yeni ufuklarda yavaş, yavaş ilerleniyor. Dünden beri üç magaza daha aktive olup ürün listelemeye başladı. Bu süreçte bu da demek oluyorki, başta Amazon’nun belirttiği dört haftalk cevap verme süresi çok hızlı ilerliyor. Buradan son konan ürünlere baktığımızda onaylarını alanlar hızlı bir şekilde eski mağazalarnaki ürünleri Handmade at Amazon‘a aktarıyorlar. Bizler için en önemli olan zamanı çok iyi kullanmamız gerekiyor. Belirsizlikleri bekleyerek vakit hacanmaması gerekiyor. Etsy’nin sunacağı off line bir çözüm bize çare olmayacak gibi gözüküyor. Alıcıların PayPal güvencesi ile yaptığı alışverişin yerini alacak başka bir ödeme sistemi şu an için gözükmüyor.

Başta belirttiğimiz gibi gücümüzün farkına vararak, bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini düşündük. Serbest ekonomik sistemlerde her şeyin bir alternatifi oluyor, başka bir deyimle kriz ortamları yeni fırsatlar yaratmamıza vesile oluyor. Yeni ufuklarda çaba harcayan her katılımcıya bol kazançlar. Yelken açtığınıız yine ufuklarda rüzgarınız bol olsun. Zamanımızı iyi kullanıp işimize odaklanmak en iyisi.

Gün itibari ile bir ilave daha yapalım. Lokasyon olarak ülkelerden konan ürün ağırlıklarına baktığımızda Türkiye lokasyonu 6.240 ürün ile Çin ve diğer ülke lokasyonlarının önünde gözüküyor.

Nazo Örgü Kullanarak Yıldız Nasıl Yapılır Bölüm 4/4
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s