Reklamlar

Nazo Tasarım & Emek Pınarı

Takı Tasarım Kursu YouTube.com/NazoDesign

Mali açıdan İnternet üzerinden satış


Hapishane İşi Top Örme Nasıl Yapılır. Bölüm 2/6
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

 

Egirişimci-2014-12-09 11:41:12

http://www.egirisimci.gov.tr/

Bu adresi bir yere kaydedelim, tam bir baş ucu kaynağımız olacak.

Sıklıkla sorulan sorulardan biri, İnternet üzerinden satış yapıyoruz, bunun vergi kısmını nasıl halledeceğiz. Bu sitede kafanızdaki tüm soruların cevapları açık şekilde mevcut. Uzun süredir bu konu üzerinde araştırma içindeydik, bir çok kaynağa baktık, gelirler idaresinin sitesinde bizi ilgilendiren hemen hemen tüm özergeleri okuduk ama kafamızdaki soruların tam cevabını bulamıyorduk. Siteyi tamamen bir tesadüf sonucu keşfettik. Tesadüf sonucu diyoruz, çünkü sitede bir sıkıntı mevcut. Site Flash ile oluşturulduğu için hiç bir içeriği aram motorlarında görüntülenmiyor. Örneğin bu yazıyı yazdığımız tarihte site içerisindeki “YURT DIŞI SATIŞLARINIZLA İLGİLİ KDV İADESİ ALABİLİRSİNİZ!” ibaresini çift tırnak içinde arama motorlarında arattığımızda karşımıza siteden alıntı yapmış olan sadece iki site önümüze geliyor. Yine siteyi akıllı telefonlar üzerinden ulaşmaya çalıştığımızda yine erişim sorunu yaşıyoruz. Kısacası sitenin bir erişilebilirlik sorunu var. Bu konu hakkında kendileri ile iletişime geçerek sorunu ilettik. Not olarak şunu da ekleyelim site Chrom tarayıcıda da sorun çıkartabilir.

Gelelim yazımızın asıl konu başlığına. Evinde el emeği ile bir şeyler üretip satan hanımlar için şu an yürürlükte olan gelir vergisi kanununun 9. maddesi olan vergiden muaf esnaf kısmındaki 6. bendi aynen aşağıdaki gibi.

6. (5615 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 04.04.2007) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.(3)”

Bu işleri bu şekilde yapıyorsan vergiden muafsın diyor, ama bent içindeki “Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere;” bölüm bu şekilde yapıyorsan muafiyetin ortadan kalkar şeklinde. Bu demek oluyor ki, pazar takibi yapmak ve bir aracı ( buradaki aracı bir site üzerinden satmak ) üzerinden ürünleri satmak vergi mükellefi olunması gerektiği şekilde. Bunu site üzerinde “Ticaret mi? Hobi mi Test Edin” bölümünden buluyoruz. Bu bölümdeki soru şu “İnternet üzerinden ne tür bir işlem gerçekleştiriyorsunuz?” Ürün satışı yapıyorum dediğinizde ikinci soru “Satışını yaptığınız ürünlerin tanınıtımı yaparak nasıl sipariş verileceği, ödemenin nasıl yapılacağı, teslimatın nasıl gerçekleşeceği hakkında bilgi verdiğiniz bir web siteniz var mı” evet derseniz zaten ticari kazanç yönünde yol almaya başladığınız için mükellef olmak zorundasınız. İkinci seçenek “Hayır, Aracı satış sitelerini kullanarak satış yapıyorum dediğinizde karşınıza yeni bir soru geliyor “Aracı satış sitelerinde mağaza açarak mı satış yapıyorsunuz” Evet dediğinizde “Kazanç sağlama potansiyeline sahip bir organizasyon içinde, ürün tanıtımı yaptığınız, fiyat, sipariş, ödeme ve teslimat işlemlerini yönettiğiniz sanal bir iş yerinde elektronik ticaret yapıyorsunuz. Bir e-girişimci olarak vergisel görevlerinizi öğrenmek için” sizi mükellef nasıl olunur kısmına yönlendiriyor. Kısacası İnternet üzerinde bir portalı kullanarak mağaza açıp satış yapanların vergi mükellefi olması gerekiyor. Burada ikinci bir ibare daha bulunuyor “Hayır aracı sitelerde mağaza açmaksızın satış yapmak” Bu cevabı verdiğinizde sizi 2012 yılı için belirlenen 20.000 TL olan bir rakama götürüyor. Elde ettiğiniz kar bu rakamın altında kalıyorsa geçici kazancın altında kaldığından vergisel açıdan sorumlu tutulmuyorsunuz. Yok eğer kar rakamınız 2012 yılı için 20.000 TL sınırını geçiyorsa bunu sürekli bir faaliyet olmayıp geçici kazanç olarak beyan edip vergisini ödemeniz gerekiyor. “20.000 TL rakamı 2012 yılı için geçerli rakam, bu rakam her sene yeniden belirleniyor olabileceği için özellikle 2012 yılı olarak belirtilmiş gözüküyor)

Bizim siteden anladığımız bunlar, özetlemek gerekirse, yurt içi veya yurt dışında bir aracı site üzerinde mağaza açarak satış gerçekleşiyorsa mükellef olmak zorunluluğu bulunuyor.

Bu yazdıklarımız sizleri bilgilendirmek içindi, www.egirisimci.gov.tr adresini ziyaret ederek kafanızdaki soruların cevaplarına bakın.

Site üzerinde dikkatimizi çeken ikinci nokta “Yurt Dışına Satış mı Yapıyorsunuz?” Bu başlık altında bulunan “YURT DIŞI SATIŞLARINIZLA İLGİLİ KDV İADESİ ALABİLİRSİNİZ!” ibaresi önemli. Mükellef oldunuz, yurt dışına satış yaptınız, faturasını kestiniz, ürünü posta veya kargo ile gönderdiniz, gönderdiğinizi belgeleyen evrağı aldınız. Bundan sonra KDV iadesi alınabileceği konusuna değiniliyor, sizin yaptığınız işlem bir ürün ihracı. Bu işlem içinde deniyor ki

Posta idaresi veya hızlı kargo şirketleri aracılığı ile gerçekleştirdiğiniz yurt dışı satışlarınız ihracat olarak değerlendirilmektedir.

Bu nedenle ihracata konu olan ürünlerinizin tedariki sırasında veya bu ürünleri üretiyorsanız hammadde ve diğer girdilerinin tedariki esnasında ödemiş olduğunuz katma değer vergilerinin indirim yoluyla gideremediğiniz kısmını vergi borçlarınıza mahsup edebilir ya da nakit olarak iadesini talep edebilirsiniz.

İndirim yoluyla gideremediğiniz katma değer vergilerini vergi borçlarınızdan düşmek veya nakit olarak iadesini almak için;

“1. Posta İdaresi veya kargo şirketinin düzenlediği ve eki eşya listesinde, sizin (malı yurt dışına gönderen kişi ya da şirket) isminizin yer aldığı liste muhteviyatının gümrükçe onaylanmış halini içeren gümrük beyannamesini,

2. Satış faturalarının fotokopisi veya listesini,

3. İhracatın gerçekleştiği döneme ilişkin olarak indirilecek katma değer vergisi listesi ile ihraç edilen malın bünyesine giren vergi miktarına ilişkin hesaplamaları gösterir tablo’ yu

ibraz ederek bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesine dilekçe ile başvurmanız yeterlidir.”

Bu konuyu vergi dairesine sorduk, burada bu şekilde açıklanmış ama uygulamada sıkıntı bulunuyor. Karşımıza çıkan algı şu şekilde 20 TL’lik bir ürün sattınız bunun karşılığında gümrük onayı için gümrük beyannamesi düzenlenmesi gerekiyor bunun bedeli de 55 TL. Bu her fatura için uygulanacak. Bu konu bize tutarsız gibi gözüktü. Bu konuyu da yine site üzerinden sorduk. Bu konu üzerinde yine araştırmalarımız devam ediyor. Defterdarlığa gidip bunun hakkında da bilgi alınacak. Saha uygulaması ne şekilde. Tatmin edici bir bilgi edinmez isek yine defterdarlıktan özerge talep edeceğiz. Özergenin anlamı şu, bu işi nasıl yapacağız.

Yazı biraz uzun oluyor ama bunların konuşulması gerekiyor.

Şimdi konuyu başka bir açıdan inceleyelim. Derler ya takkeyi önümüze koyduk düşünüyoruz diye. 🙂

Karşımızda şöyle bir netlik var. Kayıt altında olup İnternet üzerinden satış yapan birinin vergi kaçağı pozisyonuna düşmesi mümkün değil, hatta bir yerde piyasa düzenleyici gibi çalışır.

Nasıl mı, sizlerde inceleyin, bütün işlemler kayıt altında işliyor. Ürün satışınız, para transferleriniz. Geçmişte bir ürün sattı iseniz mutlaka bir yerde kaydı vardır. Bu işi sürekli yapmak istiyorum diyen biri ürününü satınca faturasını keseceği için, sattığı ürünü alırken de faturasını almak zorunda olacağından bu kısında piyasa düzenleyici görevini de yüklenmiş olacak.

Bu konular hakkında fırsat buldukça düşüncelerimi aktarmaya devam edeceğiz.

Yapmış olduğumuz şu, yep yeni bir ekonomiden bahsediyoruz, hemde rakamsal olarak küçümsenemeyecek bir ekonomiden. Evde üreteceksiniz, tüm Dünya pazarına ürettiklerinizi satacaksınız.

Burada yapılması gereken devletin bir çok kurumunun bu yeni ekonomi için mükellefler ile ortak çalışma yürütmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hepimizin öğrenecek çok şeyi var. Bir çok kurum derken, maliye, posta hizmetleri, gümrük ve yurt dışı satış için çalışmamız geren tüm kurumlar.

Artık ben bu işi yapacağım dedikten sonra, ilerlerken neler yapılması gerekiyor konularını da aralıklarla buraya aktarmaya çalışacağız. Bastıracağınız faturanın dizaynı olacaktan tutunda, satışlarımızı, teslimatlarımızı nasıl takip edeceğimizi göreceğimiz bir tabloyu nasıl hazırlayabileceğimizi, yani kısacası işlerimizi pratik bir şekilde nasıl yürüteceğimizi.

Çıkış noktamız, İnternet üzerinden satış yaparken işin mali kısmı çok basit olmalı ve vaktimizi almamalı, bizim asıl işimiz üretip satmak.

Hayal gibi gelebilir ama, kira beyannamesi düzenlerken nasıl İnternet vergi dairesine girip beyannameyi hesaplayıp düzenleyebiliyorsak. İnternetten satış yaptığımızda da her şeyi tek ekrandan yönetebiliyor olsak.

Yazı uzun oldu, ama bu işi yapacaksak bunların daha çok gündemde olması ve yazılıp, konuşulup, tartışılması gerekiyor.

Bu yazı sizin için aydınlatıcı oldu ise, görüş, öneri ve yorumlarınızı lütfen sosyal medya üzerinden yapmak yerine doğrudan bu yazı altında yapın. Yorum kısmına geldiğinizde kullandığınız sosyal medya hesapları ile login olup yorum yapabilirsiniz. Bu yönlendirmemizin amacı, bu konu bir çok kişiyi ilgilendiriyor ve bunun için burada kaynak biriktirmemiz gerekiyor. Yazı içindede belirttiğimiz gibi bir çok kaynak araştırdık aydınlatıcı bilgiye ulaşmakta zorluk çektik, en sonunda ana kaynağa ulaştık, onun için daha sonra bu yazıya ulaşanlar bu konu hakkında gerekli bilgilere tek başlık altında ulaşabilsinler.

Hapishane İşi Top Örme Nasıl Yapılır. Bölüm 3/6
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign
Reklamlar

Single Post Navigation

5 thoughts on “Mali açıdan İnternet üzerinden satış

 1. Bizleri bu önemli konu hakkında bilgilendirdiğiniz için teşekkürler .
  Aklıma takılan soru; Üretim için alınan her türlü malzemenin kasa fişleri masraflar olarak göstermeye yeterli midir?

  Beğen

  • Edindiğimiz her bilgiyi aktarmaya çalışacağız. Mükellef olarak evde üretim yapıp satıyorsanız, üretim için aldığınız malzemelerin satıcıdan faturasını almanız gerekiyor. Aldığınız malzemenin rakamının azlığı önemli değil. Satıcı fatura kesmek için belli bir tutarı aşması gerektiğini söylese de, durum böyle değil. Talep ettiğiniz takdirde her satıcı fiş yerine fatura vermekle yükümlüdür.

   Beğen

  • Fatura bahsi açılmışken bir şeye daha dikkat çekmek istiyoruz. “YURT DIŞI SATIŞLARINIZLA İLGİLİ KDV İADESİ ALABİLİRSİNİZ!” konusu ile ilgili olarak. PTT idaresinden ürün gönderirken aldığımız takip numaralı posta alındı belgesi yanında, faturada alıyoruz. Posta alındı belgesini bizde kalan fatura suretlerinden birinin üzerine iliştirerek birlikte biriktiriyoruz. Aldığımız faturayı da muhasebe gider kaydı için kullanıyoruz. KDV iadesi konusu açıklık kazandıktan sonra bu konuyu tekrar detayları ile aktaracağız. Aklımıza gelmişken önceden aktaralım istedik. Yine fatura konusunda şuna da değinelim. Fatura bastırırken, ayrıca irsaliye bastırmak yerine irsaliyeli fatura bastırılırsa kırtasiye uğraşınız biraz olsun azalıyor. Çünkü ürün fatura ile birlikte gidiyor. Fatura bastırılırken 1+4 suret olarak bastırılırsa bizler açısından daha kullanışlı olur. Asıl ve bir suret müşterinize gidecek, bir suret koçanda kalacak, bir suret muhasebeye gidecek, yurt dışı satışlarda bir surette posta alındısı ile birlikte klase edilecek.

   Liked by 1 kişi

 2. Taner Aycan on said:

  Ben bu konuları yeni araştırmakta ve öğrenmekte olan birisiyim. Özellikle yurtdışına yapılan satışlarla ilgili öğrenmek istediğim bir şey var. Etsy’den bakınırken bir çok satıcının sheep free ibaresini koymuş olduğunu gördüm. Acaba kargo şirketleriyle anlaşma mı yapıyorlar, yoksa yaklaşık bir kargo tutarını fiyata mı ekliyorlar. Birde kargoyu yurtdışına göndermenin prosedürü nelerdir? Bu konularda bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: