Kategoriler
Emek pınarı Proje detayları

3. Hafta: Sizce de Artık Harekete Geçme Zamanı Değil midir?


Çift Katlı Kristalli Top Nasıl Yapılır? Bölüm 5/10
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

Videonun Transkripsiyonu:

En nihayetinde Emek Pınarı’nda üçüncü haftaya gelebildik. Şimdi sizlere kısaca geçen hafta neler olduğunu bir de ben anlatayım:

Geride bırakmış olduğumuz haftanın en çarpıcı aktivitesi hiç şüphesiz ki 29 Eylül 2012, Cumartesi sabahı yapmış olduğumuz görüntülü konferans idi. Kimimiz Kastamonu’dan, kimimiz İstanbul’dan, kimimiz Ankara’dan, kimimiz de Amerika’dan bu konferansa katılıp birbirimizi tanıma, ve de birbirimizi görme imkanı bulduk. Uzakları birbirimize yakın ettik. Görüntülü konferansımıza katılabilmek için Cumartesi sabahı sıcacık yataklarından çıkıp ya da gece yarısı olmasına, günün tüm yorgunluğunu üzerinde taşıyıp o sıcacık yatağa girme hayaliyle yanıp tutuşmasına rağmen bilgisayarın başına geçen ve bizlerle birlikte olmayı uykularına, sabah kahvaltılarına, eşlerine, çocuklarına tercih eden herkese sonsuz teşekkürler. Öyle düşünüyorum ki bu konferans kadar başka hiç bir şey sizin Emek Pınarı’na düşkünlüğünüzü ve de azminizi anlatamaz.

Hafta sonunun ilerleyen zamanlarında ve de hafta başında sizlerden aldığım haberlere göre görüntülü konuşmamız damaklarda çok tatlı bir tortu bırakmış olmalı ki birçoğunuz birçok defa birbiri ile İnternet üzerinden konuşmaya devam etmiş. Ve dahası firkete işi yapımında zorluk çeken hanımlar birbirlerine bu teknolojiyi kullanarak yardımcı olmuşlar. Bunu duyduğum anda size konferansı bahane edip de bu teknolojiyi tanıtmış olmamın asıl amacına hizmet ettiğini gördüm ve de çok sevindim. Öyle düşünüyorum ki bu teknolojiden yeri geldikçe, şu an düşündüğünüzden daha da sık faydalanacaksınız. Konferansın o dakikalarını ve de konferansın kendisini kaçırmış olanlarınız için tekrarlamakta fayda görüyorum: Emek Pınarı projesi kapsamında gerçekleştireceğimiz her aktivitenin bir amacı var. Sizlerle görüntülü konferans yapmak ve sizleri tanımak çok ama çok güzeldi. Fakat bu gerçekleştirmiş olduğumuz aktivitenin asıl amacı sizi bu teknoloji ile haşır neşir etmek ve de en nihayetinde bu teknolojiyi hayatınızın bir parçası haline getirmekti. Böylece aklınıza bir şey takıldığında ya da herhangi bir anda takı ya da el işi yaparken kullanmanız gereken bir teknikte takıldığınızda Nazo’ya ya da onu bulamazsanız, bilen bir grup arkadaşınıza kolaylıkla danışabilmeniz mümkün hale geldi. Daha önce de belirttiğim gibi, benim amacım sizlere nasıl taş çevresi öreceğinizi ya da firkete işinin püf noktalarını öğretmek değil, birbirinizden nasıl bilgi alışverişi yapıp, nasıl birer damlacık iken önce bir pınara sonrasında da koca bir okyanusa dönüşebileceğinizin yollarını elimden geldiğince aktarabilmek.

İkinci olarak, hemen hemen tüm katılımcıların birer tane gmail hesabı edinmiş olmaları da oldukça sevindirici. Böylelikle hepimiz ortak bir paydada buluşabilme olanağına sahip olduk. Bundan sonraki haftalarda gmail hesaplarımızı kullanarak daha birçok aktivite gerçekleştireceğiz. Ve izlediğim kadarıyla bir kısmınız zaten Picasa kullanmayı çözmeye başlamışsınız. Ne diyebilirim ki -harikasınız.

İkinci haftanın bir diğer ödevi ise banka hesaplarınıza İnternet üzerinden erişim kazanmaktı. Yine, sizlerden aldığım geri dönüşlere bakarak birçoğunuzun bu konunun hakkından da ustalıkla gelmiş olduğunu gördüm. Eğer ki bu konuda herhangi bir girişimde bulunmamış olanlarınız varsa onların biraz daha zamanı var. Pek tabi sizi bir zaman dilimi ile kısıtlamak istemiyorum. Ama eğer ki hepimiz birçok şeyi hemen hemen aynı zaman diliminde gerçekleştirirsek daha hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyorum. Artı, birçoğunuzun deneyimi henüz çok yeni olduğu için birbirinize yardım etmeniz de oldukça kolay olacaktır. Ben, herkesin birbirinden öğrenebileceği çok şey olduğuna inanıyorum. Zaten bunu siz de grup içindeki dayanışmanız ile gösteriyorsunuz.

İkinci haftanın son ödevine gelince, birçoğunuzdan herhangi bir yazılı belge almadım, ama hala sizlerden kendinizi tanıtan ufak, bir paragraflık bir yazı yazmanızı bekliyorum. Bu yazı, müşterilerinizin ve de sizi merak eden insanların sizi tanımak için bakacakları ilk yer olacağı için oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle gereken titizliği göstereceğinizi düşünüyorum.

Şimdi bu kadar teknoloji ile haşır neşir olduktan sonra kendinize soruyor olabilirsiniz: yahu biz bu projeye bilgisayar kullanmayı öğrenmek için mi katıldık diye. Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Hayır, Emek Pınarı’nın amacı sizlere nasıl bilgisayar kullanacağınızı öğretmek değil. Ama, evet, bilgisayar kullanmayı bilmeniz online bir dükkanı başarılı bir şekilde idame ettirebilmeniz için gerekli. Aksi taktirde yaptığınız ürünlerin fotoğraflarını koymanız o ürünleri satmanız için yeterli olmayacaktır. Neyi, niçin ve de nasıl yaptığınızı bilmeniz önemli.

Emek Pınarı’nın amacı sizin gibi üretmekten zevk alan, bir şeyler yapıp ortaya çıkarmadan duramayan, nefes alamayan başarılı kadınlarımıza, ürettiklerini İnternet üzerinden satarak nasıl kazanc sağlayacaklarını gösterebilmek. Birebir olan konuşmalarımızda kimilerinize söylediğim gibi, bu ürünleri sizler üretiyorsunuz. Kimse sizin ürünlerinizi sizden iyi bilemez ve de pazarlayamaz. O nedenle kendi işinizi kendiniz yapmayı öğrenmelisiniz! Eğer ki ben yapacağım, sonra Emek Pınarı’na vereceğim o da benim için satacak diye bir düşünceniz var ise, bu düşünce yanlış. Emek Pınarı, ismindende anlaşıldığı gibi, emek isteyen bir proje. Bu projede başarılı olmak istiyorsanız sıkı çalışmanız gerekiyor. Bu projenin sonunda ben sizlere herhangi bir diploma, sertifika ya da karne notu vermeyeceğim. Ama başarınız size önce manevi daha sonra da maddi kazançlar sağlayacak. Siz söyleyin, bir işi kendi başınıza başarmanın tadını başka bir şeye değişir misiniz? Artı, bu zamana kadar bilgisayar konusunda danıştığınız insanları, örneğin çocuklarınızı, eşinizi, torununuzu, yaptıklarınızla şaşırtmak, ve hatta onlara da bu konuda bir şeyler öğretmek dayanılmaz bir haz vermez mi? Soruların cevaplarını sizlere bırakıyorum.

Bu haftaki yorumlarınızın arasından öne çıkan bir diğer soru da yaptığınız ürünlerin fotoğraflarını çektikten sonra neden üzerilerine isim yazmanızın önemli olduğu idi. Her ne kadar bu konuya proje kapsamında değinmek için plan yapmış olsam da, bunu bu şekilde doğal olarak, kendiliğinden, sizlerden gelmiş olması beni sevindirdi.

Çektiğiniz fotoğrafları İnternet’te herhangi bir yere koymadan önce üzerilerine kendi isminizi ya da dükkanınızın ya da İnternet, blog sayfanızın adresini yazmanızın iki önemli nedeni var: birincisi insanların eserlerinizin fotoğrafları sanki kendi eserlerinin fotoğraflarıymış gibi kullanmalarını engellemek, ikincisi ise insanların İnternet’te dolaşırken sizin yapmış olduğunuz bir ürünü gördüklerinde bu ürünü satın alabilmeleri için size erişebilmelerini kolaylaştırmak. Yine aynı nedenle sizlerden isimlerinizi içeren e-mail adresleri almanızı ve de bir on line dükkan açtığınız zaman dükkanınızda kendi isminizi kullanmanızı isteyeceğim. Unutmayın ki bizim için en önemli unsur ulaşılabilirlik. Biri ürününüzü çok beğenmiş olabilir ama bu ürünü sizin yaptığınızı bilmezse, size ulaşamazsa, o kişinin ürününüzü beğenmesinin ne anlamı kalır? Cevap sizin.

Eğer resimlerinizin üzerine nasıl isminizi yazacağınızı bilmiyorsanız ikinci haftanın yorumları arasında geçen Picasa’nın kullanımı ile ilgili yorumlara geri dönüş yapabilirsiniz ya da bu iletinin altındaki yorumlar kısmında bilenlerden yardım isteyebilirsiniz. Daha profesyonel programlar kullanmak isteyenler GIMP, PowerPoint yada Photoshop kullanmayı da deneyebilirler.

Bu hafta sizlerle gerçekleştirmek istediğim aktiviteler bizleri projemizin asıl amacına bir adım daha yaklaştıracak. Her şeyden önce hepinizin birer tane defter edinmesini istiyorum. Bu defter sizin giderek artan ve de muhtemelen daha da artacak olan on line iş hayatınızın en büyük yardımcısı olacak, öyle inanıyorum. Bu defteri ürünlerinizi yapmak için aldığınız hammaddelere harcadığınız paraları yazmak için, on line dükkanlarınızın hesabını tutmak için, ve de kimileriniz şifrelerini kaydetmek için kullanabilir. Pek tabi şifreler konusunda bir hayli dikkatli davranılması gerek.

Bu hafta tüm katılımcıların bir kişisel anket doldurmalarını rica ediyorum. Bu anketin amacı sizlerin yeteneklerine daha iyi bir şekilde vakıf olup projenin geri kalan kısmını ona göre düzenlemek ve de sizler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak. Unutmayın, projemiz her gecen gün büyüyor, kalabalıklaşıyor. Ben öyle inanıyorum ki çok yakında birçok insana örnek olacak, parmakla gösterilecek başarılı bir proje olacak. Ve ben, bu projenin somut başarılarını öncelikle sizlerle, daha sonra da tüm Dünya ile, evet tüm Dünya, paylaşmak istiyorum. Bu nedenle, bu anketlere vereceğiniz dürüst ve de içten cevaplar projenin sonunda bizlerin ne kadar başarılı olduğunu somut bir şekilde ölçmeme yardımcı olacak. Burada şunu da belirtmek isterim ki anketlere hiçbir şekilde isim yazmayacaksınız ve de anket sonuçları sadece sizin ve de benim aramda kalacak, üçüncü kişilerin eline geçmeyecek. Anketin linkine siteden ulaşabilirsiniz.

Diğer ödeviniz ise ikinci hafta almış olduğunuz gmail hesaplarınızı ve banka hesaplarınızı kullanarak gerçekleştirmeniz gereken bir aktivite. Bu hafta, hepinizin birer tane Paypal hesabı açmasını istiyorum. PayPal nedir? Eminim ki birçoğunuz PayPal amblemini gezdiğiniz birçok on line sitede görmüşsünüzdür. PayPal, İnternet üzerinden ödeme almanın ve de ödeme yapmanın en güvenilir yoludur. Peki PayPal nasıl bu kadar güvenli oluyor? PayPal’ı bir on line banka olarak düşünebilirsiniz. PayPal sizin bankanız ile müşterileriniz arasında bir aracı kurum olarak görev yapan bir kurumdur. PayPal’ın yaptığı şey sizin banka hesabınızı sizin e-mail adresinize bağlamak ve böylece müşterilerinizden ödeme alırken onlara banka hesap numaranızı ve de diğer kişisel bilgilerinizi vermeden onlardan par transferi yapabilmenizi sağlamak. Aynı şekilde, eğer İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız banka bilgilerinizi vermeden sadece e-mail adresiniz ile alışverişinizi yapmanızı sağlar. Tek yapmanız gereken PayPal’ın sitesine gitmek, adımları izlemek ve banka hesabınızı almış olduğunuz mail adreslerine bağlamak. Bu süreç PayPal’ın sizin banka hesabınızı onaylamasının ardından tamamlanacaktır. PayPal’ın banka hesabınızı onaylaması birkaç gün sürebilir, bu süreç normaldir. Sizden isteğim, öncelikle PayPal’ın ana sayfasına gidip şu an aklınızda beliren sorulara oradan cevap bulmaya çalışmanız. Eğer ki aklınızda hala sorular varsa o vakit buraya dönüp bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu konuda, ben de dahil olmak üzere, aranızda deneyimli olan birçok arkadaşımız var. Birimiz mutlaka sizlere yardım edecektir.

Bu hafta sizlerden bir diğer isteğim ise ETSY’ye gidip birer hesap açmanız ve ETSY’nin kendisine has dünyasını keşfetmeye başlamanız. Zira ETSY online dükkanlarınızı açacağınız ilk sanal market olacak. Yine, PayPal konusunda olduğu gibi, öncelikle siteye gidip siteyi biraz kurcalamanızı ve de kendi başınıza kayıt olmaya çalışmanızı istiyorum. Sizlere şimdilik sadece kayıt olup sitede gezinmenizi tavsiye ederim. Biliyorum, hepiniz çok heyecanlısınız, bir an önce ürünlerinizi koyup satış yapmak istiyorsunuz. Fakat, bana güvenin. Her şeyin bir zamanı var. Ve acele etmeden, sabırla adımları takip ettiğiniz zaman çok daha başarılı olacaksınız. O nedenle hesabınızı aldıktan sonra hemen dükkanınızı açmayın. Ne demek istediğimi siteyi keşfetmeye başlayınca daha iyi anlayacaksınız ama önceden biraz daha fazla bilgi vereyim. ETSY’de hem müşteri hem de satıcı olabiliyorsunuz. ETSY’ye ilk kayıt olduğunuz zaman sizi sadece müşteri olarak kayıt ediyor. Bu durumda e-mail adresinizden başka bir bilgiyi ETSY’ye vermek durumunda kalmıyorsunuz. Müşteri olmanın yanı sıra aynı zamanda ürün de satmak istediğiniz zaman izlemeniz gereken ekstra birkaç adım daha oluyor. İşte bu noktada ETSY sizden, sizin tercihinize göre PayPal’ınızı ya da banka hesap numaranızı sitelerine bağlamanızı istiyor. İşte bu noktada ETSY’ye sadece PayPal’ınızda kullandığınız mail adresinizi girmeniz yeterli oluyor. ETSY hakkında daha detaylı bilgiyi ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşacağım. Ama şimdilik, dediğim gibi, öncelikle siteye ve ürünlere aşina olun. Size tavsiyem sizinle benzer ürünleri yapan ve de satan ETSY sakinlerinin dükkanlarını gezip biraz pazar araştırması yapmanız.

Projemizde emin adımlarla ilerliyoruz. Sabırla çalışmaya devam edelim. Çalışkan ve üreten Türk kadını Türkiye’yi değiştirecek, bundan eminim. Hepimize kolay gelsin.

Sevgiler.

Pınar ARPACI

Bu güne kadar yapılan yorumlar.

Teşekkürler

Pınar’cığım teşekkürler, eğitici bilgiler için benim Paypal ve Etsy kayıtlarım tamam, şimdi Etsy’yi keşfetmeye çalışıyorum. Yabancı dilde sıkıntı oluyor, dairede çevirici açılmıyor, kopyala yapıştır yapa yapa bir hal oldum, evden devam etmeye çalışıyorum, Etsy de sorunumuz çok olacak gibime geliyor. 🙂 🙂

Nazlı DİKMEN 03 Ekim 2012 Çarşamba 21:50

İşte buuu

Pınar’cım öncelikle çok teşekkürler, çok güzel açıklamışsın, Cumartesi çok erken uyanmama rağmen elektirikler kesildi ve katılamadım, çok ama çok merak ediyordum, birde ben Gmail’imi girince online olanlar oluyor
görüntülü yapmak istiyorum fakat rahatsız etmekten çekiniyorum, çünkü pek tanımıyorum. Mesela face den birbirini görenler haber verse görüşmek için kaynaşma olur çekingenlik kalkar bu benim nacizane düşüncem. Ben Etsy üye olmuştum zaten ama hiç ürün koymadım daha iyi oldu. Herşey için teşekkürler.

Emine Takı Tasarım 04 Ekim 2012 Perşembe 02:04

Merhabalar

Pınar hanım öncelikle gün geçtikçe sizin ve arkadaşların desteğiyle her gün yeni birşeyi keşfetmek beni çok mutlu ediyor. Grup sayfasına katıldığım günden bugüne hergün yeni bir teknik görüyor arkadaşlarım. Nazife ve Şeyda hocamın desteğiyle yeni teknikler yapmaya başladım benim önceliğim manevi olarak doyum, dersleri çok önemsiyorum, Gmail hesabı açmak vs. Diğer söylediklerinizi yapmaya çalışıyorum yeni birşeyler öğrenmek her şeyden önemlisi ARKADAŞLARIM VE SİZİNLE BİR BÜTÜN OLARAK YÜRÜYEBİLMEK ADINA. Gün gelecek kendimi ,EMEK PINARI’NA, layık görebilirsem satış olayı adıma ozaman olabilir işallah. Sizlerle bilgi paylaşımı içinde olmak, bunu gönülden söylüyorum bu doyum benim için herşeye bedel.

Şermince Takı Tasarım 04 Ekim 2012 Perşembe 14:44

Ödevlerim tamam, ama sorularım var yine Pınar hocam

Ödevlerim tamam. Anket doldu. Hesaplar var. Ama soracaklarım da var.
Benim ETSY’de hesabım vardı zaten. Onda sorun yok. PAY-PAL içinse eşimin pay-pal hesabı varmış meğersem. Acaba kendime almadan onun pay-pal hesabımı kullansam olur mu? Kendisi menajerim olur da. Böyle yüksek para kazanacak şöhretli tasarımcıların şimdiden bir menajeri olması gerekmez mi?? Şaka bir yana gerçekten bir pay_pal hesabımız var. İlla kendi adıma mı olması gerek acaba. Ayrıca yine böyle ödemeler için açtığım bir banka hesabım var zaten. Benim. satış sayfalarına onu işliyordum IBAN olarak ben. İkisinin arasındaki farkı bir türlü kavrayamadım Pınar hocam.

Serpil Gül PAÇAL 04 Ekim 2012 Perşembe 15:29

İkisinin arasındaki fark

Serpil Hanım, merhaba!
Pek tabi eşinizin PayPal hesabını kullanabilirsiniz. Benim sizden ayrı bir hesap istemiş olmamın iki nedeni var. Öncelikli olanı isleyişin nasıl olduğunu anlatmak. Sonuçta banka hesabınızın olup olmadığını dahi bilmiyordum. Bir işe ortadan dalmaktansa herkesin bu konuda hiçbir şey bilmedigini varsayarak hareket etmenin daha dogru olacağını düşündüm. Çünkü şunu da düşünmek gerekir, Emek Pınarı sadece bugünkü katılımcılarına değil gelecekteki katılımcılarına da kucak açmalı. Ve bu katılımcılar pek tabi, pek çok farklı bölgelerden, cok farklı yaş gruplarında olabilirler, örnegin gencler. Umarim kendimi bu konuda açıkca ifade edebilmişimdir.

Kendi hesabınızın olmasını isteyişimdeki ikinci neden ise bunun sizin işiniz olacak olmasi idi. Sizin işiniz, sizin emeginiz, ve pek tabi sizin paranız. Onun üzerinde hak iddia etmeniz kadar doğal başka ne olabilir ki. 🙂 Seçim sizin. Ben burada sadece ‘kolaylaştırıcı’ (facilitator) görevini üstleniyorum. Sizleri herhangi bir yönde endoktrine etmek gibi bir amacım yok. 🙂 Bu konuyu dile getirmiş olduğunuz için de teşekkür ederim. Böylelikle akıllarında aynı tip soruları olan katılımcılar için de bu konuyu aydınlığa kavuşturmuş olduk.

Pınar ARPACI 04 Ekim 2012 Perşembe 16:51

Ödevlerimi yaptım hocam

Anketi cevapladım. Paypal hesabım hazır. Etsy.com da dükkanı da açtım (adı HANDICRAFTSbySELMA ) Şimdi geriye malları vitrine dizip satışa başlamak kaldı. (Tabii ki sizin yönlendirmenizi bekleyecegim.)

Hepimizle tek tek ilgilenip yönlendiriyorsunuz. Sevgili Pınar Hanım, sizin yönlendirmeniz doğrultusunda çok şey öğreniyoruz. Kendi adıma takdir ve teşekkürlerimi yolluyorum.

Selma YALÇIN 04 Ekim 2012 Perşembe 20:51

NAZLI70

Bu da benim dükkanımın adı NAZLI varmış ilerde değiştiririm.

Nazlı DİKMEN 05 Ekim 2012 Cuma 08:08

Favori

Selma Ablayı, Pınarı, Ayteni ve Serpili ekledim favorilerime.

Nazlı DİKMEN 05 Ekim 2012 Cuma 08:09

Teşekkürler Nazlı hanım,

Teşekkürler Nazlı hanım, biliyorsunuz herzaman favorim sizsiniz. (tabiiki hocalarımızdan sonra) Yanlış birşey yapmamak için şimdilik sessiz durmayı tercih ediyorum.

Selma YALÇIN 07 Ekim 2012 Pazar 14:43

Rakam biraz büyük olmuş.

İlk bakışta NAZLI70 ile sondaki rakkam yaşı ifade ediyormuş izlenimi uyandırdı. Bari rakkamı biraz küçük tutsaydınız. 🙂 Bu yorumu sabah latifesi olarak alın lütfen. 🙂

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 09:45

Ben daha gencim 🙂 🙂

O kadar çok isim denedimki hiç birini uygun bulmuyor, adımı soyadımı birlikte denedim, ufak denedim büyük denedim, sadece bunu kabul etti 🙂 🙂 illa yaşımı istiyor sanki 🙂 🙂

Nazlı DİKMEN 05 Ekim 2012 Cuma 10:44

Hepinizi Canı Yürekten Kutluyorum.

Canım yavrum. Benim pırıl pırıl akan Pınar’ım. Bir gün Türkiye’de belki de dünyada bir grup halinde insanların el emeklerini değerlendirmek için çabalayan bir ilk olarak tarihe geçeceksin. Benim isteyipte yapamadıklarımı bu bir avuç değerli insanla sen başaracaksın.

Bu arkana aldığın grup seninle gurur duyacak ve yaşadıkları bu adımları asla unutmayacaklar.

Ben biliyorsun sadece çalışırım, sadece üretirim. Çok fazla yazmayı beceremem. Düşündüklerimi beni dinleyenlere söylerim. Eğer dinleme özellikleri yoksa onu da yapmam.

Canım yavrum her zaman olduğu gibi gözyaşlarım akarken başarılarını izliyorum seninle gurur duyuyorum. Her geçen gün bu değerli insanların oluşturduğu bu gruba karşı sorumluluğumuzun da arttığını hissediyorum. Öyle gayretliler ki öyle özverililer ki seni adım adım takip edip söylediklerini de yapıyorlar. Onlara da tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Amacımız üretmek, ürettiklerimizi değerlendirmek. Pınar’ım. Her zaman Yaradanımıza şükredelim. Şimdi duamı yapıyorum. “Allahım bana böyle bir evlat nasip ettiğin için sana şükrediyorum. Allahım böyle bir grupla bu yola çıktığımız için sana şükrediyorum.”

Şimdi herkesin huzurunda önce, tüm arkadaşlarıma , Canım yavruma ve çok değerli eşime teşekkürlerimi gönderiyorum.

Nazife ARPACI 04 Ekim 2012 Perşembe 20:47

Nazife hocamız

Sizi ve ailenizi yürekten kutluyorum her şey ama her şey gönlünüzce olsun ailenizle sağlıklı birlikte nice güzel günlerinizde verdiğiniz bu emeklerin keyfi aldığınız dualar yüreklerinizi huzurla doldursun ve sizleri nazarlardan korusun. Sevgiler.

Yasemin TAKI 05 Ekim 2012 Cuma 04:46

Bilgi

Nazife hocam çok güzel yazmışınız bende duygulandım. Allah hiçbirimizi utandırmasın. Sizlerle tanışmak sanal ortamda da olsa mutluluk verici. Benim için büyük bir şans ve nimet.inşallah yüzyüze de tanışmak kısmet olur günün birinde.

Sizin dediklerinizi yapmaya gayret gösteriyorum. Bir banka hesabım kaldı galiba onu da bugün halledemedim, bir sorun oldu, yeni hesap açmam gerekiyor. Önceki hesabın süresi dolmuş. Yarın halledeceğim inşallah. Size bildiririm. Sevgiler.

Aysel KARAKAYA 04 Ekim 2012 Perşembe 22:15

Kendimizi tanıtan yazıyı

Kendimizi tanıtan yazıyı nereye yazmalıyız.

Aysel KARAKAYA 04 Ekim 2012 Perşembe 22:43

Kendinizi anlatan yazı

Kendinizi anlatan yazıyı, hazırlayın, bu bölüm için hazırlık yapılıyor. Herkesin kendine ait bir bölümü olacak ve bu bölümde kendiniz yayınlayacaksınız. Böylece tüm katılımcıların hep birlikte hareket edecekleri bir platform oluşturmaya çalışıyoruz. Dikkatli takipçiler belki fark etmişlerdir. Ufak bir satış testi yapıldı ve oldukça başarılıydı. Yarın bununla ilgili bir yazıda, bu deneyim anlatılacak.

Nazo Design 04 Ekim 2012 Perşembe 23:01

About

Sıra onda, bugün o da tamam, yardım alarak halledeceğim. 🙂 🙂

Nazlı DİKMEN 05 Ekim 2012 Cuma 10:47

Ben çok şanslıyım.

Canım Öğretmenlerim. Sevgili Nazife Hocam ve Sevgili Pınar hocam canlarım sözle anlatamayacağım mutluluk ifadelerini yazı ile nasıl anlatırım bilmiyorum ama inanın şu anda yalnızca gözlerimden yaş geliyor.

Ben işte böyle bir evlada sahip olan bir annenin öğrencisiyim. Hatta biraz ukalalık yapacağım ve canım hocam ben senden de şanslıyım diyeceğim, zira biz senin gibi bir öğretmene sahibiz. Ve bu öğreticilerimiz şimdi iki oldu. Tabi daha yolun başındayız ama inanıyorum bu sevgi seli yoğun şekilde dağılıp önüne kattığını EMEK PINARI’nda bir araya getirecek.

Ben de diyorum ki ” Allahım sen bizlerin yolunu aç, mutluluğumuzu daim eyle ve dostluklarımızı perçinle”

Hepinizi çok seviyorum.

Zeynep AKI 04 Ekim 2012 Perşembe 23:41

Bilgi

Pay-pal hesabı tamam
Etsy tamam
Bir tek profil yazısı kaldı
etsy.com da genelde isminin, önüne veya arkasına (desingn vs) yazıyor, şartmı

Emine Takı Tasarım 04 Ekim 2012 Perşembe 23:55

Süpersin!

Emine Hanım,
Şart değil. Design yazmadan da alabilirsiniz. 🙂

Pınar ARPACI 04 Ekim 2012 Perşembe 23:57

Teşekkürler.

Çok teşekkürler, canım.

Emine Takı Tasarım 05 Ekim 2012 Cuma 00:01

Sevgili Nazife hocam çiftli

Sevgili Nazife hocam çiftli Nazo tekniğini nasıl öğrenebilirim acaba? Acil lazım bu bilgi bana. Tekliyi yapıyorum fakat çiftli olanı yapamadım. Şimdiden teşekkür ederim hocam.

Aysel KARAKAYA 05 Ekim 2012 Cuma 00:52

Bu kısım oldukça detaylı

Aysel hanım çiftli Nazo oldukça ayrıntılı bir olay. Şu an tamamen Emek pınarı projesine yoğunlaştık. Projeyi normal akışına sokalım, daha sonra geliştirdiğimiz teknikler hakkına gerekli açıklamalar yapılacak.

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 01:00

Bir öneri.

Etsy dil problemi çekenler. Google arama motoru yerine goole chrome arama motorunu kullandıklarında yabancı sitelere girerken hemen üst kısımda Türkçe’ye çeviri kısmı var. Daha rahat siteyi okuyabilecekler. Yabancı sitelere girerken otomatik çevir işleve girdiği için. Türkçe yararlanabilecekler. belki daha kolayı nı da biliyorlardır. Ama bir öneri..

Serpil Gül PAÇAL 05 Ekim 2012 Cuma 01:13

Serpil beni ETSY’de ekledi! 🙂

Serpil Hanım beni ETSY’de kendi profiline ekledi! 🙂 Ne mutlu, ne mutlu! Hadi o zaman başka bir oyun daha baslatalim: ETSY hesabi alanlar birbirlerini bulup eklesinler kendi profillerine. 🙂 Bir bakmışsınız Emek Pınarı ETSY’yi hakimiyeti altına almış. 🙂

Pınar ARPACI 05 Ekim 2012 Cuma 01:23

Her işimiz kolay olmalı

Bunu bir kaç kere yazdık, gözden kaçmış olabilir. Tarayıcı olarak, yani İnternet’te gezinmek için Chrome tarayıcını indirmek. Bu gece hep tek tuş muhabbeti vardı, buradada yine tek tuş geçerli. Sizin dilinizde olmayan bir siteye girdiğinizde tarayıcı sitenin dilini algılıyor ve üst barda “Çevir” diye bir buton oluşuyor. Tıklayın Çince siteleri bile gezin. Bu yine bir kullanıcı deneyimi. Burada www.nazodesign.com sitesi için bu soruyu çok bekledik geldi de, bunu en başlarda belirttik, ama atlandı.

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 01:29

EN SONUNDA

Sanırım şu an itibariyle bende tanıtım yazım haricinde bütün görevlerimi tamamladım artık uykum geldi yarında son görevimi tamamlarsam işim kolaylaşacak. Pınar Hanım yönlendirmleriniz ve anlatımlarınız çok yol gösterici oldu. Çok teşekkür ederim bu kadar sade anlattığınız için … Yolunuz ve yolumuz açık olur inşallah

Gültaç ÇUKADAR 05 Ekim 2012 Cuma 01:41

Dükkanımın tabelasını oluşturamadım da..

Etsy uğraştıkça sorularım geliyor. Emek pınarı ismini hangi aşamada kullanacağız. Shop Name ismi Emek Pınarı mı olmalı. Kişisel adımızı veriyoruz da.. Etsy de EMEK PINARI YAZISINI hangi safhada görebilecek acaba.. Benim satışa layik eserim bile yokken dükkan açmam uygun mu. Bir tane hazırda yaptığım şalım var.. Onu koysam şimdilik.

Serpil Gül PAÇAL 05 Ekim 2012 Cuma 01:57

O tamamen sizin dükkanınz.

O sizin dükkanınız olacak. Emek pınarı veya Nazo tasarımı bir yerinde kullanmak zorunda değilsiniz, bu iki ismin her hangi bir yerde geçmesi gerekmiyor. Tıpkı bir yerde dükkan kiralamış gibi düşünün, tabelanızı kendiniz oluşturun. Ürün koyma konusunda Pınar’ın yönergelerini bekleyin. Ürünüm yok deyip duruyorsunuz ama, sizin projeye katkınız çok büyük. 🙂

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 02:18

Emek Pınarı

Serpil’ciğim arama kısmına Emek Pınarı yazınca senin mağazan açılıyor, bir yerlerde projemizin adı olmalı, bize de söylermisin ne yapmamız gerektiğini? Ben Profilime yazmayı düşünmüştüm Emek Pınarı Projesi üyesim diye, yavaş yavaş keşfe devam edelim. Keşfi tamamlayanlar ipuçlarını verirlerse aramayız bu kadar 🙂 🙂

Nazlı Dikmen 05 Ekim 2012 Cuma 08:01

Dükkanları açmak ne kadar doğruydu?

Nazlı Hanım,
Dün gece Gülden Hanım’a da yazdıgım gibi, sizlerden henüz dükkanlarınızı açmamanızı istemiştim. Eger videoya geri dönecek olursanız, sadece ETSY hesaplarınızı açın demiştim. Dükkanları açmak ve onları idame ettirebilmek ve de başarılı bir şekilde satiş yapmaya başlayabilmek oldukça emek isteyen bir iş. Lütfen biraz ağırdan alalım. Biraz sabır, sonunda çok büyük getirileri olacak. 🙂

Pınar ARPACI 05 Ekim 2012 Cuma 18:14

Dükkan

Pınar’cığım ben sadece dükkanın adını koyabildim hiç bir şey anlamadımki sadece tercümelerle uğraşıyorum, birinci adımı yaptım dükkanın adını yazdım, diğer adımları yapmadım. Bir sürü şey istiyor sadece baktım. 🙂 🙂 senden talimatname bekliyorum 🙂 🙂

Nazlı DİKMEN 05 Ekim 2012 Cuma 23:54

En nihayet fırsat buldum yazdıklarım doğrumu acaba

Pay pal ve ETSY giriş işlemlerini yaptım. Yanlızca sanal kart bilgisi girmedim. Henüz temin edemedim. Benim gibi geri kalan arkadaşlarıma önerim Chrome tarayıcısını bilgisayara indirmeyenler yabancı dil bilmiyorsa bu işlemleri yapamaz anladığım kadarı ile yani İnternet’e Chrome yi tıklayarak girmeli ben çok uğraşarak neden sonra yazılanlarla birleştirerek anladım benim gibi bilmeyenler vardır belki diye paylaşmak istedim bilen arkadaşlar yanlış ifade varsa düzeltirmisiniz. Diğer işlemlere fırsatım olunca bakacağım. Ayrıca proje üyeliğimde eksiklik varmı anketi de doldurmuştum çok geç oldu. Sevgilerimle.

Yasemin TAKI 13 Ekim 2012 Cumartesi 04:53

ETSY DÜKKANIMA İSİM

Pınar Hanım, Etsy dükkanıma Türkçe karakter kabul etmediği için Güldentakı yazamıyorum. Gülden TAKI olarak bilindiğim için burada da buna benzer bir isim bulmalıyım. Nazife Hanımın’da uluslararası bir isim olması önerisi var. Siz bu konuda ne dersiniz? Ne yapmalıyım? Emeksensin’de (roseangel )kullanıcı adı ile satış yapıyorum. Bu kullanıcı adını değiştiremediğimiz için ve bu adı çok önce aldığım için böyle kaldı. Pasaj.com da ve Eleseri.com dada satış yapmıştım. Bu iki yerde guldentaki olarak devam etmiştim.Etsy de (guldentak) yazabiliyorum ama i harfini kabul etmiyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz lütfen:))

Gülden TAKI 05 Ekim 2012 Cuma 02:32

Büyük harflerle denedinizmi?

GULDEN TAKI gibi

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 02:37

Etsy de Faturalandırma Bölümü

(fatura ödemek için kullanmak istediğiniz kredi kartı girin.)
Bu başlık için sormak istiyorum. Daha öncede sizinle konuşmuştuk Pınar Hanım ama, bu faturayı bize ETYS mi gönderiyor? Bu bölümü açıklarsanız çok sevinirim. Bizler vergi mükellefi değiliz, ev hanımları olarak vergiden muafız. Ama bu bölümde istenen nedir anlayamadım?

Gülden TAKI 05 Ekim 2012 Cuma 02:44

Henüz dükkanlarınızı açmayın!

Gülden Hanım,
Henuz dükkanlarınızı açmamınızı bu nedenlerle istemistim. Eger videoya geri dönüş yaparsanız bunun altını çizdiğimi göreceksiniz. 🙂 Dükkanlarınızı açmamınızı söylerken bu tip soruların geleceğini tahmin etmiştim. 🙂 Eğer biraz daha sabırlı olursanız çok daha hızlı ilerleyeceğiz. Biraz sabır! 🙂

Pınar ARPACI 05 Ekim 2012 Cuma 03:03

ETSY DÜKKANIMA İSİM

GULDENTAKI oldu.

Gülden TAKI 05 Ekim 2012 Cuma 03:35

Dükkanımı Açmış Bulundum

Ama ürün eklemedim. Sadece dükkan ismi ve banner ekledim. Bundan sonra acele etmeyeceğim söz:))

Gülden TAKI 05 Ekim 2012 Cuma 03:48

Hazırım

Merhaba,
Uzun aradan sonra inanılır gibi değil çokda uzun bir süre uzak kaldım sayılmaz ama ne kadar cok adımlar yapılmis, ne kadar çok bilgi paylaşımı, bilgi birikimi olmuş, henüz yeni vakit buldum sayfayı okudum. Anketimi yaptım ve heyecanla kim ne yapmış, ne yazmış okudum, çokta utandım, sizlerle aynı hareket edemedim bu hafta diye. Şimdi ben etsy de yıllar önce hesap açmıştım, ilgilenemedim satış olayım olmadı ama aliş oldu, bu dükkanıma devam etmek istiyorum ama ismi farklı adım soyadım degil, projenmiz icin sorun teşkil edermi? Onu dışında profil yazım hazır değil, en kısa sürede yapacağım, Picasa olayını hiç denemedim hemen inceliyorum, Paypal hesabım ve banka hesabımda okey sorunum yok, sanırım fazla bişey kaçırmadım. Nazife hocamın yazısını çokkk duygulandım okurken ayrıca teşekkürü hakeden en tatlı bir aile çok güzel ailecek paylaşımcı ve egitimci ve ögretciler, binlerce kez teşekkürler diyorum veeee ufak bir satış olmuşşş ben okudum her şeyi hala yakalayamadımmm, merak ediyorumm kim yaptıysada tebrik ediyorum, bol sanslar diliyorumm. Hepinize sevgilerimle

Moonsten Jewelry 05 Ekim 2012 Cuma 06:22

GÜVENLİK ÇOK ÖNEMLİ!

İnternet’te hiç bir zaman büyük harfleri kullanarak yazmayı sevmem. Bu literatürde bağırarak konuşmayı ifade eder. Buradan sonraki adımlarda sizler için güvenliğin çok ve çok önemli olduğunu ifade etmek için başlığı büyük harflerle yazdım. Etsy’de, PayPal’da, İnternet bankacılığında ve Gmail ve kullanacağınız başka mail adresleri varsa, şifrelerini kuvvetli yapın. Bu nasıl olacak, şifreniz rakkam ve harf konbinasyonlarından oluşsun, karmaşık ve anlamsız olsun mutlaka ve mutlaka büyük ve küçük harf kullanın. Her biri için ayrı ayrı şifreler kullanın. Sadece kendiniz bilin, her ne şekilde olursa olsun asla ve asla ikinci bir kişi ile paylaşmayın. Mail, chat, mesajlaşma ortamlarında, asla yazmayın. Kazara bunlardan birini yaptı iseniz şifrenizi derhal değiştirin. Bundan sonraki adımlarda iş maddi boyut kazancak, hal böyle oluncada kendiniz açısından güvenliğin çok ama çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 09:29

TEŞEKKÜR

Pınar’cığım çok teşekkür ediyorum.. Dediğin gibi yeni şifrem mail kutuma düşmüş tabi gereksizler kutucuğuna… Neyse ben anketimi doldurdum.. Pay-pal ve Esty hesabımı da oluşturdum.. Sadece banka hesabı kaldı.. O konuda da hiç bilgim yok aslında.. Yapan arkadaşlar bilgi verebilirmisiniz.. Bankaya gittiğimde ne diyeceğim ve kredi kartı da gerekiyor galiba onu da hesap açtırdığımda mı alıyorum.. Şimdiden teşekkürler hepinize…

Funda KISCIK 05 Ekim 2012 Cuma 10:35

Hayırlı olsun

Funda hanım hayırlı olsun. Bu mail sorununu bir çok kişi yaşıyor. Böyle bir durumla karşılaşan katılımcılar. Kullandığınız elektronik posta programına göre gereksiz, istenmeyen posta, spam gibi klasörlerini kontrol etsinler ve bir daha aynı durmla karşılaşmamak için yani siteden gelen postaların doğrudan gelen kutularına düşmeleri için, gelen postayı işaretleyip gereksiz değil diyerek işaretlesinler. Daha sonra siteden gelecek postalar gelen kutusuna düşecektir. Banka hesabı konusunda da, banka şubenize gittiğinizde İnternet bankacılığını kullanacağınızı ve bunun yanında sanal kredi kartı kullanacağınızı belirtin, sizi yönlendireceklerdir.

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 10:47

Sanal Kart

Sayın Adminim sanal kart ifadesini kullanmanız iyi oldu, ben de hep merak ederdim, bu sanal kart ne işe yarıyor diye 🙂 🙂

Nazlı DİKMEN 05 Ekim 2012 Cuma 10:50

Sanal kredi kartı

Bu konuya burada değinilmişti.

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 00:05

Teşekkürler..:)

Teşekkürler..:)

Funda KISACIK 05 Ekim 2012 Cuma 10:58

Ben daha banka hesabını

Ben daha banka hesabını alamadım. Kartın süresi dolmuş. Yeni kart gelmesi 15 günü bulacağını söylediler. Bankamatik hesap numarası olmadan hiçbir şey yapamıyorum. Sizi bilgilendireyim dedim. Çoğu arkadaşlar işlemlerini yaptırmış beklemedeler. Eğer kabul ederseniz ben sizi 3-4 adım geriden takip edeyim. Yada benim üyeliğimi sona erdirin. Sizleri bekletmek istemem açıkçası. Benim 15 yada 20 güne ihtiyacım var.

Aysel KARAKAYA 05 Ekim 2012 Cuma 00:35

Sorun değil

Herkes her işi aynı anda yapmak zorunda değil Aysel hanım. Herhangi bir zorlama yok. Siz projenin gelişimini takip edin daha sonra geriden gelip yetişirsiniz.

Nazo Design 05 Ekim 2012 Cuma 00:55

Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

Aysel KARAKAYA 05 Ekim 2012 Cuma 01:49

Hocam benim banka hesabımda

Hocam benim banka hesabımda ufak bir problem çıktı, Pazertesi hallolcak işallah ama yapacağım bir çok şey var. ETSY baktım hiç bir şey bulamadım.


Tuğba ÇETİN 06 Ekim 2012 Cumartesi 22:57

Emek pınarı

Bence tüm Emek pınarı üyeleri Etsy sitesinde tabela (duvar) da hangi resmi koyarsa koysun üste alta vs. Bir yere Emek pınarı yazsa belli olsa nasıl olur?

Emine Takı Tasarım 07 Ekim 2012 Pazar 22:05

Benim daha iyi bir fikrim var

Emine Hanım,

Çok güzel bir fikir. Ama benim aklıma çok daha cin bir fikir geldi. Tabelaların yerine bence ürünlerin etiketlerine “emek pinari” ibaresini koymak çok daha akıllıca olur. Böylece çok yakın bir gelecekte bizlere ulaşmak isteyecek herkes gidip her hangi bir arama motoruna emek pinari yazdıgında direkt olarak ürün etiketlerinde emek pinari’ni kullanan herkesin ürünleri arama motoruna dökülecektir.

Sizin öneriniz de çok güzel fakat her ne kadar birzok konusunda uzman araştırmacı üzerinde çalışıyor da olsa, hali hazırda resimlerin içeriklerini okuyabilecek bir teknoloji keşfedilmemiş durumda. Ve, dükkanlarınıza koyacağınız tabelalar (bannerlar) birer resim olacağından, Emek pınarı üyeleri olarak sizlere ulaşımı kolaylaştırıcı bir etki sağlamayacaktır. 🙂 Benim nacizane düşüncem.
Sevgiler.

Pınar ARPACI 07 Ekim 2012 Pazar 21:28

Tag

Pınar’ın bahsettiği, bu sitenin içeriklerinin altında Tag diye bir bölüm var, etiket olarak bahsedilen bu bölüm. Bu Tag olayı sizlere çok şey sağlayacak bu da detaylı şekilde anlatılacak.

Nazo Design 07 Ekim 2012 Pazar 22:10

Bu bir fikir

Bu bir fikir herkesin kendi insiyatifine kalmış. Herkes kullanmak zorunda değil. Bu bir yerde birlikte hareket edildiğini gösterebilir ama yinede bunun iyice tartışılması gerekir. Orada herkes ayrı ayrı hareket edecek. Asıl çıkış noktamız burası olduğu için. Burada birlikte hareket ettiğimizi belli etmek için. Blog tarzı bir alt yapıyı hayata geçireceğiz isteyen buradan başlayabilir.

Nazo Design 07 Ekim 2012 Pazar 22:07

Emek pınarı

Pınar hanım siz daha iyi bilirsiniz ben pek anlamam tabiiki dediğiniz gibi ulaşmaları daha kolay, önemli olan da o zaten.
Sevgiler

Emine Takı Tasarım 07 Ekim 2012 Pazar 21:46

Emek pınarı Serpil

Emek pınarı Serpil diye çıkıyorum etsy. 2 de eserim var.

Serpil Gül PAÇAL 07 Ekim 2012 Pazar 23:54

Labirentte doğru yol

Bu bilgisayar işleri gerçekten insanı zorluyor bu işlerde acemiyim, bu hafta banka hesabımı açaçağım daha sonraki adım ne bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz sizleri çok mu uğraştırıyorum acaba?

Gülay EVREN 08 Ekim 2012 Pazartesi 01:20

Yazıları ve altındaki yorumları takip edin

Bir çok sorunuza cevap bulacaksınız, proje kapsamında yazıları ve yorumları takip edin, aklınızaki bir çok soruya cevap bulacaksınız. Burada göndüğünüz mavi yazıların hepsi birer linktir tıklayın sizi o sayfaya görütür. Bu akşam birde buna başladık.

Nazo Design 08 Ekim 2012 Pazartesi 01:36

Sorularım çoğalıyor ama acele etmeden bekliyorum

Etsy’den dükkanı işleve geçirdim ama hocam. Biraz ingilizce, biraz bilgisayar ve kredi kartı bilgileri girme yerine sanal kart bilgileri girme gibi bazı konular gerekiyor. Arkadaşlarıma yardımcı olabileceğini sandığım bir dolu liste sorularım var aslında.. Ama sırasıyla diğer arkadaşlarımında o seviyeye geldiğinde sorularım yamacımda hazır bekliyor. Bazı soru işaretleri var çünkü bu sistemde..

Serpil Gül PAÇAL 08 Ekim 2012 Pazartesi 01:57

Merhaba…. yok iyi akşamlar

Merhaba…. yok iyi akşamlar
Şimdi arkadaşlar ben anketi doldurdum ama uzun zamandır sizlerle sık buluşamadığım için konuya biraz yabancı kaldım sanırım … Bu anketi dolduran herkes mutlaka Pay pal açıp dükkan mı açmalı benim paypalım yok ben Almanya’da yaşıyorum ve çalışmıyorum bu yüzden verebileceğim bir hesap nosu falan da yok fakat büyük kızımın var. Bir başka sorumda bu İnternet üzerinden satış yapıldığında hep ya satılan üründen belli bir ücret kesiyorlar yada her ay belli bir para alıyorlarmış. Benim senelerrrr önce bir blogum vardı ama birileri nasıl becerdiği konusunda hiç bir fikrim yok, sayfama girip arkadaş listemdekilere hakaret ve küfür dolu yorumlar yazınca blogumu kapatmak zorunda kaldım, şimdi yeni bir sayfa dahamı açmalıyım? çok anlamsız şeyler yazdığımın farkındayım ama malesef bir bilgisayar özürlüsüyüm ve bu yazımda bazı harf eksikliği yada değişikliği olabilir çünkü telefondan giriyorum ve parmaklar kalın klavyenin harfleri de küçük olunca sonuçta bu şekil olabilir şimdiden okuyanlardan özür dilerim…

Bu arada sakın yanlış anlamayın sizlere güvensizlikten değil bilmediğimden sordum.

Beni çektiginiz için teşekkürlerrrr, Fulya

Fulya 12 Ekim 2012 Cuma 01:28

Hiç kimse hiç bir şeye zorunlu değil

Tüm bigilerinze siz hakim olun, özellikle şifrelerinize. Takip etmekte geç kalanların işi gerçekten zorlaşacak, http://www.nazodesign.com/content/emek-p%C4%B1nar%C4%B1-project  “Bunu Baş Ucumuza Asalım” ve altındaki yorumları okuyup sindirmeleri gerekecek.

Nazo Design 12 Ekim 2012 Cuma 01:45

Zeynep Hanım Paypal

Zeynep Hanım Paypalla ilgili bilgileri burdan alabilirsiniz 14. paragrafta açıklayıcı bilgi var.

Nazlı DİKMEN 15 Ekim 2013 Salı 13:51
Çift Katlı Kristalli Top Nasıl Yapılır? Bölüm 6/10
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s