Kategoriler
Emek pınarı Proje detayları

İlk Hafta: Aramızdaki Buzları Kıralım


Takı tasarımında kullanılan aletler
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

Öncelikle hepinize cesaret gösterip bu projeye katılma isteği gösterdiğiniz ve de ilk haftaya kadar ilerleyebildiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bu hafta sizlerden yapmanızı istediğimiz bir kaç “ödev” var. Bunlardan ilki ve de muhtemelen tüm proje süresince karşılaşacağınız en zor ödev, projemize bir isim bulmak. Kimilerinizin “bunun da neresi zor!” dediğini duyar gibiyim. İzin verin neresinin zor olduğunu açıklayayım:

Projeye başlarken maksatlı olarak ona bir isim vermedik. Üşendiğimizden mi? Pek tabi hayır. Bu proje için bu kadar içerik hazırlayıp ondan sonra da isim bulmaktan mı üşenecektik(?). Projeyi isimlendirmeyişimizin altında yatan temel nedenlerden birisi bunun bizim başlattığımız bir proje olmasına rağmen sizin katılımınız olmadan bir hiç olacağı gerçeği idi. Bir başka değişle, bu proje hepimizin, “bizim”. Bu nedenle ismini hep birlikte koymamızın en doğrusu olacağını düşündük. Buna siz de katılmıyor musunuz? Bu projenin yapıtaşlarından biri olarak kendi fikrinizin de bu isimde bulunması gerektiğini düşünmüyor musunuz? O halde iş başına. Bugünden itibaren projemiz için bir isim bulmanız için tam olarak 1 haftanız var.

Peki ödevinizi yaparken sizlerden beklentilerimiz neler?
 • Şunu aklınızda bulundurmanız gerekiyor ki akılda kalıcı olan isimler mümkün olduğunca kısa olan isimlerdir. Bu nedenle önereceğiniz isimlerin 4 kelimeyi aşmamasına özen gösterin.
 • Her bir katılımcının sesini, neler düşündüğünü duymak istiyoruz. Bu nedenle lütfen bu haftaki ödeve cevap yazmaya özen gösterin.
 • Kısa bir isim fikri öne sürdünüz. Harika! Ama bununla kurtulacağınızı sanmayın. Unutmayın ki diğer katılımcıları önerdiğiniz bu ismin neden projemiz için en uygun isim olduğuna ikna etmeniz gerekiyor. Bu nedenle niçin öne sürdüğünüz ismi önerdiğinizi de mümkün olduğunca açıklamanız gerekiyor.
 • Ve, pek tabi ki, birbirinizi yapmış olduğu önerilere yorum yapmanızı da bekliyoruz.
Şimdiden hepinize keyifli haftalar.
Projeye nasil katilabilirim?
Emek Pınarı Projesi’ne katılımcı olabilmek için tek yapmanız gereken aşağıdaki özelliklere sahip olmanız:
 • El emeğinizi kullanarak herhangi bir alanda üretim yapıyor olmanız (bu, boncuk işi olabileceği gibi, tığ işi, dantel, ya da diğer el işleri de olabilir. Çeşit konusunda herhangi bir sınırlama koymuyoruz.);
 • Projede yer alan diğer katılımcılarla bilgi alışverişinde bulunmaya gönüllü olmak;
 • Projede yer alan diğer katılımcılarla birlikte büyümeye gönüllü olmak;
 • Yeni yazılımlar ve de donanımların dahil olduğu iletişim ve bilgi teknolojilerini öğrenmeye istekli olmak.
Eğer ki yukarıda listelenmiş olan özelliklere sahip iseniz tek yapmanız gereken. bir proje katılımcısı olmak istediginizi bilidiren bir e-maili bilgi(at)nazotasarim.com adresine göndermek ve de siteye üye olmak için yeni bir hesap oluşturmaktır (pek tabi eğer hali hazırda bir hesabınız yoksa). Eğer siteye üye olmak konusunda problem yaşıyor iseniz izlemeniz gereken adimlari bu linki izleyerek takip edebilirsiniz.


Bu site içinde yazılanları ve diğer katımcıların yaşadıkları deneyimleri okumak ve sizinde kendi deneyimlerinizi diğer katılımcılarla paylaşmak.

——————–
How can I be a participant in this project?
To be able to be a member of Prodigy Stream Project you need to have the following qualifications:
 • Producing any kind of hand made products;
 • Willing to share your knowledge with others in the project;
 • Willing to grow together with others in this project;
 • Willing to learn new communication and information technologies including new softwares as well as hardwares.
If you have the listed qualifications all you need to do is to send an e-mail indicating your request to bilgi(at)nazotasarim.com and send a membership request by creating a new account (if you don’t have an account) for the website. If you are having difficulties in doing so, please visit this link to learn more about the steps that you need to follow for site membership. 

The purpose is to read the content of this web site and sharing others experiences with the new comers.

Pınar ARPACI

Bu güne kadar yapılan yorumlar.
Gerçekten de zor bir ödev.
Gerçekten de zor bir ödev. Ben kendimi okula kayıt yaptıran bir öğrenci gibi hissediyorum. Bu okulun da bir adı olmalı tabii. Yok şu an hiç birşey gelmiyor aklıma. Bir kaç gün düşünmek gerek. Herkese kolay gelsin..:))
Funda KISACIK 19 Eylül 2012 Çarşamba 01:52
Win win with Nazo
Evet en zor ödev. Amacımız para kazındırmak. Nazo ile kazan kazan (Win win with Nazo). Bunun bir çok açılımı var, Bu konuda yol alabilmemiz için tamamen bu mantıkla çalışmamız lazım. Önemli olan karşılıklı kazanmak, bilgi kazanmak öncelikle önemli, ondan sonra Selma hanımın meşhur sorusuna cevap verebilmek, bocukmu? hesap makinasımı kullanacağız. İkisinde de parmaklarımız yorulacak ama ikinci seçenekte üretitiklerimizi bütçemize katkıya dönüştüreceğiz.
Nazo design 19 Eylül 2012 Çarşamba 02:36
Ödev zor ama katılım şart
Funda Hanım,
Her ne kadar ödevi yayınladığımda size göre saat bir hayli geç olmuş olmasına rağmen ilk cevap yazan katılımcı olduğunuz için öncelikle teşekkür ederim. Projenin bu şekilde takip edilmesi beni çok umutlandırıyor.
İIlk ödev biraz zor, evet. Çünkü bu isim bizimle birlikte büyüyecek, biz de bu ismin altında anılacağız. Ama her ne kadar zor olsa da sizden tam katılım bekliyorum. Lütfen birbirinizin hayal gücünü zorlayın. Tum katılımcıların birbirlerinin hayal gücüne saldırması en büyük temennim. 🙂 En güzel, büyük fikirler bu şekilde ortaya çıkıyor.
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:26
Projeye İsim
Ür-Sat
açılımı üret-sat.
Nazife ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 02:45

Nazo Nazo..

Sevgili Nazo’cum,
Grubumuza sonunda senin de katılmış olman cok sevindirici. Pek tabi en başından beri bu projenin ve benim en büyük destekcimdin -destekcimsin; fakat, seni de burada görmek ayrı bir zevkli, ayrı bir tatlı, ne yalan soyleyeyim. 🙂 İsim önerin icin teşekkır ederim. Rica etsek biraz daha fazla bilgi verir misin bizlere. Neden bu ismi seçtin? Neden önerilen diğer isimler değil de senin seçmiş olduğun bu isim projenin ismi olmalı? Yoksa diğer katılımcıların senin önerinle eş oranda cazip isim önerilerini görmek fikrini değiştirdi mi?
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 07:30
Nazife Hocanın ve proje ismine yorum..
Ürün-sat sanki daha akılda kalmaz mı? Oradaki “Ür” üretsat olsa 🙂 ..Ama o ne yazarsa yazsın, ben kabul ederim.. Söylemek istediğim o kadar çok şeyler var ki içimde neyse ben susuyorum…… (Pınar sırf sen sorduğun için yaptım bu yorumu) 🙂
Şeyda ERDAMAR 20 Eylül 2012 Perşembe 01:54
Yorum güzel, isim de güzel
Nazo’cum ve Şeyda’cım üretsat ismini beğendim, yorumlarınızı da beğendim.
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:24
Projeye İsim
e-mek öneriyorum…
Şeyda ERDAMAR 19 Eylül 2012 Çarşamba 03:31
E-mek
Seyda’cigim,
Isim super. Ama eminim ki diger katilimcilar senden daha detayli bir bilgilendirme bekliyorlardir. Nicin e-mek de “ur-sat” degil mesela?
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:31
neden e-mek
Şu nedenden: yaşamımız artık bütünüyle sanal dünya ve dünyanın hızına da ancak bu iletişim aletleri ile ulaşıp onlara yetişmemiz lazım, dahası onların 1 adım önünde bile olmamamız için bir neden olmamalı… Bütün dünya elektronik postalarla hayatlarını döndürüyor… ödemelerini, alışverişlerini, siparişlerini,hatta okul karneleri ve ödevlerini bile bu sayede takip ediyorlar.. Büyük şehirlerin getirisi bu, neden mi? Dahası da var tabi 🙂 En büyük neden “zaman” insanlar mega kentlerde zamanla yarışıyor, bizler zamanla yarışıyoruz, insanlar bir uçtan bir uca zamana karşı durmak için en hızlı ulaşım çarelerini arıyorlar.. Metrobüsler yetmiyor, metrolar kuruluyor yine yetmiyor.. Belki ileri teknolojilerle bizlerden sonraki nesiler ışınlanarak bir yerden başka bir yere ulaşacaklar.. (tabi bizler göremeyeceğiz).. İşte bütün bunlar bile bu projenin isminin “e-mek” olması için yeterli bir neden sevgili Pınar’ım… Bütün emekçi kadınlarımıza da bu zaman mefhumunda aynı anda aynı yerde olamayacağımız için uzaktan eğitim alabilmeleri için mutlaka başında “e-“ibaresi olsun istedim.. Ulaşsınlar bize, sorsunlar, deli gibi sorularla gelsinler, araştırmak için daha fazla kaynaklara yönelebilsinler, okusunlar, okurken de öğrenebilsinler.. Bilgisayarın derinliklerini keşfetsinler, klavyede yazmayı öğrenirken bazen bir kelimenin onlara ne anlam ifade ettiğini anlayabilsinler.. Ben bu ülkenin insanlarının da artık dünya pazarında bir isimlerinin olmasını arzu ediyorum, İnternet arama motoruna e-mek yazınca da adı gibi emek versinler.. Neyle! Tabi ki önce elektronik posta ile :)…..
Şeyda ERDAMAR 20 Eylül 2012 Perşembe 01:23
Katılıyorummm
Şeyda hocam çok güzel ifade etmiş ben çok beğendim gayet te güzel
sevgilerimle
Moonsten Jewelry 20 Eylül 2012 Perşembe 06:00
E-postaya geleceğim
Şeyda’cıgım,
Ne güzel yazmışsın. Çok hoşuma gitti. Biraz da ipucu vermişsin sanki projenin gelecegi ile iligili? 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:33
Projeye isim
El Emeğinin Dönüşümü, e-dönüşüm, e-kazanç, aklıma geldikçe yazarım 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 19 Eylül 2012 Çarşamba 10:04
Çok güzel bir fikir!
Nazlı Hanım,
Fikrinizi oldukça beğendim. Ama diger önerileri duyunca fikriniz değişti mi merak ediyorum açıkçası. Eğer değişmedi ise, neden diğer isimlerden biri değil de e-dönüşüm olmalı projenin ismi? Bizi ikna edin. 🙂 Zor bir öğretmenim, biliyorum.
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:34
e-dönüşüm
Zor öğretmenim fikrim değişmedi, aklımızda olsun e-dönüşüm, akılda kalıcı diye düşünüyorum, eğitimin İnternet’le bize dönüşü gibi düşündümdü 🙂 Selma Ablamın Hanımeli başlığını da beğendim, Nazonun Melekleri de güzel. Tabi ki yabancı isim olmasın, zaten Masteri gülmek için yazdım. 😀 Bir fikrim daha olacak isimleri netleştirip oylayalım ne dersiniz ?
Nazlı DİKMEN 19 Eylül 2012 Çarşamba 22:47
İsimler
Yanlış anlaşılmasın hemen şimdi değil süre bitmeden bir gün önce 🙂
Nazlı DİKMEN 19 Eylül 2012 Çarşamba 22:57
Oylama
Nazlı Hanım,
İsimleri oylamak çok güzel bir fikir. Bize bu konuda yardımcı olmak ister misiniz? Meselaaa… önerilen tüm isimlerin bir listesini yapmak ister misiniz? Mesela siz bu listeyi yapadursanız, ve cumartesi günü herkes son önerilerini sunmuş olsa, bunun ardından pazar, pazartesi ve salı gunu, salı akşam saat 8’e kadar sizin oluşturmuş olduğunuz liste üzerinden oylama yapılmıs olsa ve de Salı aksamı grubumuzun ismi belli olsa? Ne dersiniz? Bizim bu konuda organize olmamıza yardım eder misiniz? 🙂
Pınar ARPACI 20 Eylül 2012 Perşembe 07:13
Zevkle
Aaaaa çok sevindim liste benim işim listeyi bugün dairede hazırlarım 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 20 Eylül 2012 Perşembe 07:30
Proje
atam
Semra DAĞAŞAN 19 Eylül 2012 Çarşamba 10:42
Projenin Amacı
Semra Hanım,
Oldukça hoş bir isim. Bize biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz bu ismi neden seçtiginize dair? Grubumuzu, projemizi nasil anlatiyor?
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:58
Bence bu projenin ismi
Bence bu projenin ismi (Herşey hayal etmekle başlar) olsun. Çünkü Pınar hanım bu başta sizin hayaliniz bizleri de bu hayale ortak ettiniz bizlere de bi hayal ve gerçekleştirme isteği verdiniz, bunun için ayrıca teşekkürler. Dilerim hayallerimiz gerçek olur. Sevgilerimle.
Nuriye UÇANER 19 Eylül 2012 Çarşamba 13:03
Hayallerimiz
İnşaallah Nuriye Hanım, çok güzel bir isim benim de hoşuma gitti.
Nazlı DİKMEN 19 Eylül 2012 Çarşamba 14:32

Yorumlar Cok Guzel!

Harika gidiyorsunuz! Yorumlar cok guzel geliyor. Cok guzel bir isim cikacak sonunda, eminim. Devam edin lutfen. Birbirinizin buldugu isimlere de yorum yapabilirsiniz, bundan cekinmeyin. Unutmayin, haftaya saliya kadar zamaniniz var. 🙂
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 16:10
Biraz komik geldi ama 🙂
Master Kazanç 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 19 Eylül 2012 Çarşamba 16:29
Paralar çil çil
Nazlı Hanım,
Sanki şimdiden paraların çin çin eden sesleri kulaklarınıza gelmiş? 🙂 Öneri güzel, fakat proje ismimizin tamamen Turkçe olmasını tercih ederim. Pek tabi bu benim fikrim. Sonuçta bu projede yer alan tüm katılımcılar birer Türk. Bizi en güzel temsil edecek olan isim de Türkçe olmalı. Değil mi? 🙂
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:51
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR
Projemize isim arandığını öğrendiğimde aklıma gelen ilk söz bu oldu. Ama düşündükçe uzun olduğu kanısına vardım. “e-mek” ya da “e-dönüşüm” bir çırpıda söyleniveren, hemen akılda kalan bir ad diye düşünüyorum. Sanki daha iyi olacakmış gibi geliyor.
Bir de hedeflerimizden söz ederken hep “Çıtayı yüksek tutmaktan” söz ederiz. Çıta kelimesinin de geçmesi uygun olabilir sanki.” Bizim Çıtamız” mesela.
Sevgilerimle…
Hatice ŞENGÜR 19 Eylül 2012 Çarşamba 16:35
Çıtayı Yüksek Tutmak
Hatice Hanım,
Bir tam not da size! Öncelikle sizden önce yazılmış olan iletilere gönderme ve de yorum yapmış olduğunuz için teşekkürler. Eminim bu isimleri öneren Şeyda ve Nazlı Hanım bu durumdan oldukça memnun kalmışlardır. Yazdıklarının okunmuş ve de üzerine düşünülmüs olduğunu bilmek çok hoş bir his. Diğer katılımcılar için “çıtayı yükselttiniz”. 🙂 Hatice Hanım’ın isim önerisine yorumu olan?
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:45
Ben beğendim
Hatice hn ben fikirlerinizi beğendim güzel düşünmüsünüz umarım bu haftaki ödevin birincisi siz olursunuz ama hepimiz mutlu oluruz çıkan sonuçtan sevgileirmle bizim çıtamız çok güzel bence.
Moonsten Jewelry 20 Eylül 2012 Perşembe 05:54
Hanımeli Projesi
“Hanımeli Projesi” ismini öneriyorum. Neden mi?
– Hepimiz hanımiz (veya çok çok büyük çoğunluğumuz:) )
– Düşünen, tasarlayan, yapan ve satıp degerlendiren hep “hanımeli”
– El emeğimizi anlatan en iyi deyimlerden birisi “Hanımeli”
– Kapsami geniş tutmamiz gerek. Boncuk, takı, nakış hepsi el emegi, hepsinin başlık ile degerlendirilmesi amaçlaniyor.
– Diğer isimler de güzel, ancak tam olarak el emegimizin degerlendirilmesini anlatması gerektiği için hanımeli diyorum. Diğerlerinin çoğu bizim el emegimizin değerlendirilmesini tam ifade etmiyor.
Alternatif isim: “Elemeğimiz Projesi”
Selma YALÇIN 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:03
Tam Not
Selma Hanım,
Önermiş olduğunuz isim ve de detaylı açıklamasını vermiş olduğunuz için çok teşekkür ederim. Size bu ödevden tam puan vermemek cok zor. 🙂 Bakalım diğer grup arkadaşlarımız sizin bulmuş olduğunuz bu isme ne diyecek.
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:23
İsim hakkında
Arkadaşlarım bulduğumuz isim yabancı bir kelimeden oluşmasın ya da çağrıştırmasın bizi yansıtsın biz olsun ne dersiniz
Nuriye UÇANER 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:09
Türkçe olsun!
Nuriye Hanım,
Size katılıyorum ve de fikrinizi destekliyorum. Türk kadını olarak üreteceğiniz ürünlerin, tekniklerin Türkçe isimleri olmasi gerektiği gibi bu projenin de ismi Türkçe olmalı. 🙂
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:20
İsim bulmak
Biz burada Nazo çatısı altında toplandığımız için. Projemizin adı da onunla uyumlu olmalı bence.. “Nazo Emekçileri” ya “Nazo’nun Melekleri” ya da Nazo Üretenleri
Serpil Gül PAÇAL 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:15
Nazo’nun Melekleri
Serpil Hanım,
Öneriniz cok hoş. Eminim bu yorumu yazdıktan sonra aklınıza bir çok başka isim de gelmiştir. Bizimle paylaşmak istemez misiniz? 🙂
Ve bir de, projenin afiş calışmalarında görev almak ister misiniz? Bana öyle geliyor ki görsellerinizle bence bu projenin en anlamlı afişini siz tasarlarsınız. Pek tabi bu calışmaya katılmak isteyen diger katılımcılar da varsa lütfen yorum yazsınlar. 🙂
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:40
Hazırlarım tabi ki. Hemen
Hazırlarım tabi ki. Hemen şimdi power pointte bir afiş hazırlıyorum. taslak sunuyorum..
Serpil Gül PAÇAL 19 Eylül 2012 Çarşamba 19:40
Bana göre eğer Dünya’ya
Bana göre eğer Dünya’ya tanıtmak ise kendimizi İngilizce bir kelime yada cümle olmalı… ve aynı zamanda Serpil hanıma katılıyorum Nazo çatısı altında toplanıyoruz söylemine…. ve diyorum ki ilk okuduğumda çok beğenmiştim WİN WHİT NAZO.. ( nazo ile kazan)… hem akılda kalıcı hem de duruma çok uygun ….
Funda KISACIK 19 Eylül 2012 Çarşamba 20:01
Pardon WİN WİTH NAZO olacaktı
Pardon WİN WİTH NAZO olacaktı .. yukarda yanlış yazmışım..:(
Funda KISACIK 19 Eylül 2012 Çarşamba 20:05
Ama illa ki Türkçe bir isim
Ama illa ki Türkçe bir isim olsun derseniz e-eğitim ile dersler yapacağımıza göre ve amacımız öğrenip tasarlayıp satmak ise E-ÖĞREN TASARLA SAT…. aslında sesli okuyunca kulağıma pek hoş gelmedi ama neyse yine de paylaşmak istedim… benim favorim WİN WİTH NAZO…:)))
Funda KISACIK 19 Eylül 2012 Çarşamba 20:41
Projeye isim
Ben hanımeli ve ür_sat isimlerini çok beğendim.
Zevkliyiz 19 Eylül 2012 Çarşamba 20:45
“zevkliyiz”e isim?
Zevkliyiz,
Sizin de isminizi görebilmek isteriz. ‘zevkliyiz’ yerine kendi isim ve soyisminizi kullanmayi düşünmez miydiniz?
Pınar ARPACI 19 Eylül 2012 Çarşamba 23:47
Veya yap-sat-kazan…olabilir
veya yap-sat-kazan…olabilir mi..
Funda KISACIK 19 Eylül 2012 Çarşamba 20:55
Afiş hazırladım ama power

Nazonun melekleri

Afiş hazırladım ama power point dışında elimde program yok. Photoshopla hazırlansa daha iyi olur sanki.. İsimi garantileyince size gönderdiğim şekilde ancak hazırlayabilirim.
Serpil Gül PAÇAL 19 Eylül 2012 Çarşamba 21:43
Çok tatlı
Çok güzel olmuş canım.
Nazlı DİKMEN 19 Eylül 2012 Çarşamba 22:51
Afiş harika!
Serpil Hanım,
Ellerinize sağlık! Ne kadar güzel olmuş! Eğer elinizde Photoshop yoksa GIMP kullanabilirsiniz. GIMP tamamen açık kaynaklı bir yazılım. Ve de haliyle ücretsiz. İlgilenir misiniz? Önümüzdeki hafta projemizin ismi belli olduğunda ihtiyacımız olacak 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:39
 
HERŞEY SEN’İNLE BAŞLAR
Merhabalar Pınar’ım
Ben biraz geç kaldım ödevimi almaya. Dün hiç İnternet’e giremedim. Bugün biraz proje hakkında fikir alış-verişinde bulunduk ve isim için hemen beynimizin her iki lobunu birden çalıştırmaya başladık. Bende tüm isimleri inceledim. Hanımeli adını beğendim. Diğer isimlerde güzel ama hanımları en güzel anlatan isim bu gibi geldi. Üretmek bizim doğamızda var. Şimdi ürettiklerimizi kendi dünyamızı güzelleştirmek için kazanca dönüştürmek ise güzel bir girişim. Mesela GİRİŞİMCİ KADINLAR bir öneri olabilir.
Neyse daha vaktimiz varmış, beynimi çalıştırmaya devam ediyorum.
Sevgiler.
Zeynep AKI 19 Eylül 2012 Çarşamba 22:05
Aslında klasik bir laf ama.
Aslında klasik bir laf ama. Burada hep el emeği, göz nuru kullanılacağı için projemiz “El emeği-Göz Nuru Projesi” olmalı mı acaba.. “Nazo’nun Emekçileri ve Gözünün Nurları” mı.. Pınar’cığım ilk ödevde zorlandık, bundan sonrakilerde ne yapacağız acaba.. ya da “Göznuruyla elişlerimiz” “Kadının Göz Nuru” yurtdışıyla özleşeceği için memleketimizi de çağrıştırabilir “İlmek İlmek Memleket” aklıma geldikçe yazarım ben artık.. “El-Nazo”
Serpil Gül PAÇAL 19 Eylül 2012 Çarşamba 22:26
Ödev
Serpilciğim benim edebiyatım iyi değildir bu dersten zor geçerim, ama sonrakiler inşaallah kolay olurda kalmayız 🙂 🙂 Kızlar bizin Ayten nerelerde 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 19 Eylül 2012 Çarşamba 22:49
Ödev
Nazlıcığım geldim canım sınıf arkadaşım, şimdi bütün yazıları okuyacağım bende bir şeyler düsünüp yazacağım çok güzel bir isim olmalı bizi güzel ifade etmeli acaba, bizim emeğimiz, biz ve emeklerimiz olsamı? ama biraz daha düşünsek istiyorum bu ödevden cok iyi puan almalıyiz hepimiz, sevgilerimle
Moonsten Jewelry 20 Eylül 2012 Perşembe 05:44
Performansınızdan çok memnumum
Ayten Hanım,
Nazlı Hanim’ın performansından ben çok memnumum. Kendisine tam puanı vermekle kalmadım, artı bir de ödev verdim. 🙂 Zorlu ögrenci olduğu için sürekli meşgul tutmak gerek. 🙂 hmm… ama sizden aynı performansı bekliyoruz, değil mi arkadaşlar. Ayten Hanım sanki biraz sessiz kaldı.
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:42
Ödev
Benim ödev devam ediyor, Sayın adminime bugün akşam bir liste gönderirim, akşama kadar bakalım daha neler çıkacak takipteyim 🙂
Sınıf arkadaşıııııııım Ayten nerelerdesin, okul ödev mi başladı 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 21 Eylül 2012 Cuma 09:53
Sessizliğimi bozuyorummm:)
Sevgili arkadaslarım şimdi tek tek okuyorum yeri gelmişken cevap yazıp devam edeyim dedim sevgili Pınar sesizliğim isteğim dışında oldu şimdi bende bir kaç isim yazacağım listeye eklenme şansı varmı bilmiyorum hemen ardından da oylamaya geçicem ama önce tüm yazıları okumak istiyorum sevgilerimle.
Moonsten Jewelry 25 Eylül 2012 Salı 07:54
İsim ekleme bitti
Ayten hanım isim ekleme bitti, oylama zamanı, yorumları okuyun ve sizin gönlünüzden geçen bir kaç tanesini seçin.
Nazo Design 25 Eylül 2012 Salı 08:01
Bence en güzel isimler sizden
Bence en güzel isimler sizden geliyor Serpil hanım… fakat hazırladığınız afiş henüz kesinleşmemiş bile olsa benim favorimdir..
Funda KISACIK 19 Eylül 2012 Çarşamba 23:32
Nazonun Melekleri fena fikir
Nazonun Melekleri fena fikir değil aslında bence çünkü Nazo takı oluşturulmasaydı bu grupta oluşmayacaktı sanıyorum. e-dönüşüm de fena değil. Çoğumuzun sanal ortamdan birlikte oluşumuzu simgeler gibi bir hali var.
Gültaç ÇUKADAR 19 Eylül 2012 Çarşamba 23:02
Alkışlar Serpil’e
Canım ne güzel fikirler çıkıyor senden, hele ilmek ilmek Memleket’e bayıldım. Fikrine sağlık.
Zeynep AKI 19 Eylül 2012 Çarşamba 23:03
e-kurs
Bence, 2 farklı alanda kurs göreceğiz, bir taraftan yeni teknikler öğrenirken,bir taraftan kazanca dönüştürmeyi öğreneceğiz.. Bu yüzden benim fikrim de, e-kurs
Omes Takı 19 Eylül 2012 Çarşamba 23:29
NAZONUN MELEKLERİ
Pınar hanım 2 gündür bilgisayara iş dışında pek bakamadım ama ilk dersimizden haberdarım ve acaba ne olmalı diye düşünürken NAZONUN MELEKLERİ fikrini ilk gördüğümde çok etkilendim ve onaylandığını düşünerek resmin altına yorum bile yazdım,aklıma birçok fikir geldi ama uzun olmaması ve arkadaşlarımında yazdığı gibi başkalarını anımsatmamalı bencede etkileyici ve akılda kalmalı katılıyorum. (EMEKTAR TÜRKLER) Emek-Türk, ÖĞREN-ÜRET- SAT(e-öğren-sat) uzun biliyorum ama aklıma gelenleri paylaşmak istedim maharetli eller dünyaya açılıyor 🙂 kısaltmasını yapasamda! sevgiler…
Şermince Takı Tasarım 20 Eylül 2012 Perşembe 01:05

Katılım şart!

Şermin Hanım,
Harikasınız. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz ve de aramıza tekrardan hoş geldiniz diyoruz. Sonuçta iki gün oldukça uzun bir süre. 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:45
Bir isim daha 🙂
Rakipsen 🙂 İnsana en büyük rakip, yine insanın kendisi olduğu için “rakipsen “:)
Şeyda ERDAMAR 20 Eylül 2012 Perşembe 01:29
Rakipsen
Ya hocam Rakipsen sendika adı gibi oldu 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 20 Eylül 2012 Perşembe 10:08
Sendika!
Nazlı Hanım haklı, sendika ismi gibi olmus biraz. E-mek güzeldi. 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:46
Bizimellerrrr
Buldum şimdi aklıma geldi bizimeller.. biraz daha düşünücem 🙂
Moonsten Jewelry 20 Eylül 2012 Perşembe 05:50
Bizimeller
Durdun durdun çok güzel yaaa “bizimeller” hadi düşün bakalım aklımıza geldikçe yazalım kim bilir daha neler çıkacak.
Nazlı DİKMEN 20 Eylül 2012 Perşembe 07:45
Projeye isim.
Nazo-mek: Nazo emekçileri Nazo-elmek,
El-mek: El emeği emekçileri
Oylama fikri bana da uygun geldi. Bizimelleri de beğendim.
e-bizimeller de olabilir. Farklı isimler gelecek gözüküyor.
Düşünmeye devam.
Manolya SUCUKÇU 20 Eylül 2012 Perşembe 09:42
E-Bizimeller
Manolya Hanım,
Ne güzel bir isimdir bu! Sizlerin önerdiği isimleri gördükçe kendime diyorum kesinlikle bu kadar çesit ismi düşünemezdim ve de benim koyacağım isim bu kadar manalı olamazdı. Harikasınız. 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:48
Şeyda Hanım “Rakipsen” insana
Şeyda Hanım “Rakipsen” insana “sendika” yı anımsatıyor. Nazlı Hanım’a katılıyorum.. Şimdi yukarıdaki ismi okuyunca çağrışım yaptı.”Boncuk Boncuk Anadolu”
“İlmek ilmek memleket”
Hatice ŞENGÜR 20 Eylül 2012 Perşembe 10:49
Bütün arkadaşlarımın bulduğu
Bütün arkadaşlarımın bulduğu isimler çok güzel ama öyle bir isim bulmalıyız ki Avrupa çapında bir numara olmalıyız. Allah’ın inayetiyle buna inanıyorum. Değilmiki Pınar başımızda.
Nurten UYANIK 20 Eylül 2012 Perşembe 13:34
Ah en nihayetinde!
Nurtoşum!
Nerelerde kaldın. Sonunda senden de ses duyduk ya oh ne mutlu bana. Ben şimdi en mutluyum. 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:49
UMUT IŞIĞI
Bunca yılki çabalarımızdan dolayı bu projenin bizim için büyük bir umut ışığı olduğuna inanıyorum. Bu yüzden umut ışığı diye düşündüm umarım beğenirsiniz.
Nurten UYANIK 20 Eylül 2012 Perşembe 13:36
EĞİTİM YUVASI
Ben bu siteyi bir eğitim yuvası olarak görüyorum burada kendine has kabiliyetleri olan sevgi dolu insancıl aklıma takılan ne olursa olsun kolayca sorup öğrenebileceğimiz bir çok öğretmenlerimiz mevcut. Ben bu sitede dostluğu kardeşliği ve birbirine kenetlenen haksızlığa karşı gelen arkadaşlarımla bir arada bulunmaktan ve bu projenin de üyesi olmaktan gurur duyuyorum. iyiki varsınız iyiki yanımdasınız. Sizleri çooook seviyorum..
Yaseminin Hobisi 20 Eylül 2012 Perşembe 14:31
Birlik olmak!
Yasemin Hanım,
Çok çaba harcadınız, biliyorum. Ama en nihayetinde basarım aramıza katılmış olduğunuz icin cok mutluyum. Artı, size katılıyorum. O gün, size ve de yarısmadaki diğer tüm arkadaslara yapılmış olan haksızlığa karşı hepinizin birlikte hareket etmesi çok güzel bir davranıştı. Pek tabi ki üzülmeniz ve hatta üzülmekten daha çok sinirlenmis olmanız cok doğal. Ben burada kendi kendimi yedim, sizin hislerinizi ancak hayal edebiliyorum. Ama inanın bu dönemi cok çabuk arkanızda bırakacaksınız. Bazı insanlar küçük dunyalarında küçük oyunlar peşindedir. Sizin dünyanız da oyununuz da büyük. Sizlerin hakettiği yer zaten o büyük dünya. Simdi ne diyoruz o zaman, bir sonraki hedefiniz kızınızın üniversitesini tamamlaması mı? 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 07:56
YENİ BİR AD DAHA.
SİHİRLİ PARMAKLAR PROJESİ
Serpil Gül PAÇAL 20 Eylül 2012 Perşembe 18:31
İsim
Bu da güzel bir isim.
Manolya SUCUKÇU 20 Eylül 2012 Perşembe 18:37
MERHABA
BİZİM ELLER: adını çok beğendim Ayten Hanım açılım olarakta birlik beraberlik içerisinde yüreklerin ve bileklerin birliği anlamını çağrıştırdı bana
Şermince Takı Tasarım 20 Eylül 2012 Perşembe 18:37
Değerlendirmeye kadar bir daha düşünelim
Değerlendimeye kadar bir daha düşünelim. Projeye koyacağımız isimin bir çok kriteri bir arada bulundurması gerekiyor.
İsmi duyan, projenin hakkında anında fikir edinebilmeli.
Tekrarlanan veya daha önce bir yerde ek olarak kullanılmış bir şey olmamalı.
İsmi bir yere aktarırken kolay söylenebilir olmalı ve “-” “_” gibi noktalama işareti barındırmamalı.
Proje genişledikçe ve sonlandırıldıktan sonra da aidiyet duygusu taşımalı. Tıpkı bir okul aidiyeti gibi. Burada teknik olarak, kullanıcı deneyimi olarak, en önemlisi ürten ve satan kişi olarak bir çok deneyim edineceğinizden eminiz. Bunu zaten şu andada kullanıcı deneyimi olarak yaşıyoruz. Şunu asla unutmayın ayrıntılar çok önemlidir. Bunun için projenin ismini ileridede gönül rahatlığı ile kullanabilmelisiniz.
Bir örnekleme yapalım. Serpil hanımın ortaya attığı. “Nazo’nun melekleri” bu gün ön plana çıkarmış gibi görünüyoruz. Evet bunu özellikle yaptık. İsim, işin içinde olan sizler için oldukça sempatik gelebilir, ama sokaktaki insana teleffuz ettiğinizde, ona ne ifade edeceği önemli. Size ilk sorulacak soru bu Nazo’nun melekleri ne iş yapar. Açıklama yapma gereği duymayın, bir kere söyleyin ve kenara çekilin, söylediğiniz kişi söyleminizden her şeyi anlamış olsun.
23 Mayıs 2007 tarihinde Nazo tasarım yola çıkarken. Sadece evde yapıp biriktirdiği takılarını değerlendirmek amacındaydı. Bu güne geldiğimizde, marka yönetimi sayesinde başka değerler ifade etmeye başladı. Biriktirdiklerimizi her zaman aktarmaya çalışıyoruz.
Sonuçta projeye her ne isim seçerseniz seçin. Bunun marka değeri (insanlar tarafından bilinmesini ve duyulmasını) yaratmak için elimizden gelen en yüksek performansı göstermeye çalışacağımızdan emin olun.
Bu site tamamen bir araç, amaç proje için yazılanlarda belirtildiği gibi, sizin gibi evde üreten hanımların ürettiklerine değer katabilmek. Bu proje şu an projeye katılan ve katılmayan herkes için geçerli. Tamamen açık bir projedir.
Şu da çok önemli bir nokta. Bu projeyi Türkiye sınırları ile sınırlı olarak asla düşünmeyin. Evet üretenlerin çoğunluğu burada Türkiye’de olacak ama pazarımız global ölçekte. Yine unutmayın Dünya global bir köy.
Son olarak ” Nazo takı tasarım topluluğu ” isminide koyacağınız isimler arasında düşünün.
Bu satırlar site yönetici (admin) tarafından yazılmıştır.
Nazo Design 20 Eylül 2012 Perşembe 18:50
Teşekkür
Sayın adminimiz, açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim. O zaman “-” leri kaldıralım, (e-dönüşüm)” Emeğin Dönüşümü”, “El Emeğinin Dönüşümü”, “Emek Verdik Kazandık”.
Nazlı DİKMEN 20 Eylül 2012 Perşembe 22:48
Hareket sahamız köy
Şu da çok önemli bir nokta. Bu projeyi Türkiye sınırları ile sınırlı olarak asla düşünmeyin. Evet üretenlerin çoğunluğu burada Türkiye’de olacak ama pazarımız global ölçekte. Yine unutmayın Dünya global bir köy.
Nazo Design 20 Eylül 2012 Perşembe 22:57
Oylama
Umut Işığı – Hanımeller – Girişimci Kadınlar – Elem-sat – Nazo’nun Melekleri -” e-mek” – “e-üretim” – El Emeği Göz Nuru… vs… vs…
İnanın her biri içerik olarak çok anlamlı.
Gerçekten projemizin adı ne olmalı? Bunu çoğunluğumuz benimsiyor mu? Objektif bir değerlendirmenin olabilmesi için, oylama yapılmasının düşünülmesi bile grubumuzun ne kadar özgür ruhlu ne kadar aktif ve katılımcı olduğunun göstergesidir.
Bence önerilen isimlerden herkesin üç tane favorisini saptaması ve üçünü kendi içinde sıralaması ile oylamaya katılması sonucu en çok oy alan isim projemizin adını belirler diye düşünüyorum. Benim iki favori ismim var mesela. “e-emek” ve “e-dönüşüm” Üçüncüyü henüz saptamadım. Hanımeller ya da Bizimeller olabilir.
Hatice ŞENGÜR 20 Eylül 2012 Perşembe 21:17
Yorumunuza bayıldım.
Hatice Hanım,
Ne güzel bir saptama yapmışsınız, bayıldım. Evet, burada arkadaşlar özgür ruhlu. hmmm… ama ben onlara özgür ruhlu demektense ‘içlerindeki çocuğu öldürmemiş olanlar’ demeyi tercih ediyorum. 🙂 Hepsinin içi kıpır kıpır, gözleri pırıl pırıl. Böyle bir oluşumun içinde olmaktan çok ama çok mutluyum. Sizin de içinizdeki 8 yasindaki kiz cocuguna bu odevden tam puan. 🙂
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 08:01
Merhaba
Pınar’cığım Merhaba
Bende aranıza katıldım ve bu projede yer almak istiyorum. Şimdiden herkese başarılar dilerim.
İsim konusunda benim önerim de *Kızkulesi takıları *
aklımıza geldikçe bende önerilerimi sunacağım.
Nazo takı tasarım topluluğu ve Girişimci kadınlar beğendiğim isimler arasında .
Sevim KARAYEL 20 Eylül 2012 Perşembe 21:40
Kızkulesi Takıları
Sevim Hanım,
Merhaba! 🙂 Aramıza hoş geldiniz. Bizi çok mutlu ettiniz.
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 08:02
Proje Adımızın Kriterleri
Sevgili Admin, Projemize isim düşünürken hangi kriterleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini belirten yazınızı okudum. Bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Maddeler halinde belirttiğiniz kriterlerden bazılarına düşüncelerimi katmak istiyorum.
Üçüncü madde ( nokta )
•İsmi bir yere aktarırken kolay söylenebilir olmalı ve “-” “_” gibi noktalama işareti barındırmamalı.
Evet isim gerçekten kolay söylenebilir olmalı. Buna katılıyorum. Ama “-” , “_” gibi noktalama işaretleri neden olmamalı?
Benim favori isimlerimden ” e-mek” istemediğiniz noktalama işaretlerini içeriyor. Oysa bu ad bizi öylesine güzel anlatıyor ki. Projmiz elektronik ortamda yolunu aldı bile. Bakın nasıl da düşüncelerimizi paylaşıyoruz. İletişimimiz ne denli güçlü. Okyanusu aşarak en kısa sürede Pınar Öğretmenimizin sesini elektronik ortam olmasaydı duyabilir miydik? O nedenle projemizin adında “e” mutlaka geçmeli diye düşünüyorum.
Emek sözcüğü ise bizim yaptığımız iş. Şu projeyi okurken emek vermiyor muyuz? Proje adımızı düşünürken, düşüncelerimizi yazarken verdiğimiz emek değil midir? Yapacağımız takılara malzeme incelemek ve aramak bile emektir.
Emek sözcüğü ile elektronik ortamı simgeleyen “e-” bir araya gelince
“e-mek” oluyor. Okuduğumuzda “emek” sözcüğü anlamını yitiriyor mu? Bizim emeklerimiz elektronik ortamda değer kazanacağına, ilerleyeceğine göre “e-” simgesinin de mutlaka olması gerekir. (Tabii ki bana göre)
“e-mek” teki kısa çizginin( – ) varlığının olmaması değil, bilhassa olması gerektiği kanısındayım.
“e-mek” proje adı olarak kısa ve kalıcı.
“e-mek” bizim verdiğimiz emeklerin ta kendisi.
“e-mek” bir proje adı olarak gönül rahatlığıyla kullanıllabilir.
“e-mek” “neyin emeği” gibi bir soru sorulmasına neden olabilir. Ama soran sorsun. Biz de cevabını veririz. Zaten yapılan işte emeğin çok olduğu isimde de açıkça belirtiliyor.
Sevgili admin “e-mek” te kritere uymayan bir tek noktalama işareti kalıyor. Ne dersin? o da olsun mu?
Hatice ŞENGÜR 20 Eylül 2012 Perşembe 22:59
Ben deneyimlerimi aktarıyorum.
Noktalama işaretlerini sadece söylem zorluğu için aktardım. Biz açıklarız demişsiniz, evet zaten bu projeyi ne isimle çıkarsa çıksın her platformda açıklayacağız ve insanları bilgilendireceğiz ki dağılıp büyüyebilelim. Birde önerdiğimiz isimleri incelemek açısından çift tırnak işareti içinde İnternet’te aratallım, örneğin “e-mek” gibi.
Nazo Design 20 Eylül 2012 Perşembe 23:14
Merhaba Sevgili Pınar;
Projende yer aldığım için sevindim. Nazo’nun Melekleri’ni beğendim.
Ayrıca benim de bir önerim var; Azimli Takılar ve bir de sev-yap-sat.
Sevgilerimle.
Zübeyde 20 Eylül 2012 Perşembe 23:49

 

Sev-yap-sat
Zübeyde Hanım,
Ben de projeye katılmış olmanıza çok sevindim. Aramıza hoş geldiniz. Sev-yap-sat ismini de beğendim. Slogan olarak da kullanılabilir. 🙂 hmmm arkadaşlar bir düşünsün bakalım…
Pınar ARPACI 21 Eylül 2012 Cuma 08:07

 

Çift Tırnak İşareti
Merhaba,
Çift tırnak işaretini e-mek sözcüğünü vurgulamak için kullandım. Proje adında olmasını düşünmüyorum..
Hatice ŞENGÜR 21 Eylül 2012 Cuma 12:19
Teknik olarak çift tırnak işareti
Hatice hanım sizin öyle dediğinizi anladım. Ben teknik olarak “e-mek” bahsettim. Bu bir Google arama kriteridir. Aradığınız kelimeyi çift tırnak içine alırsanız sadece o kelimeyi aramış olursunuz.
Nazo Design 21 Eylül 2012 Cuma 12:24
İsim
Nazo El Emeği Grubu
Manolya SUCUKÇU 21 Eylül 2012 Cuma 12:24
İsim
Nazoyla Hayallerimiz Gerçek Oldu 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 21 Eylül 2012 Cuma 10:11
Beğendi
Nazlı bunu beğendi (ne yapayım beğendi butonu olmayınca 🙂 🙂 )
Nazlı DİKMEN 21 Eylül 2012 Cuma 10:34
Oluşuma isim öneri
Bende geç kaldım mı bilmiyorum ama EMEK SEN demek istiyorum. Dernek adı gibi oldu ama zaten bizde zaman içerisinde Allah uygun görürse dernekleşebiliriz. Derneğin kurucuları da belli. Üyeler zaten gönüllü.
Aysel KARAKAYA 21 Eylül 2012 Cuma 10:21
Dernek
Aysel Hanım Emek Sen zaten bir dernek ismi, biz şu an projemize isim bulmaya çalışıyoruz, doğru olacağını düşünmüyorum. Saygılar.
Nazlı DİKMEN 21 Eylül 2012 Cuma 10:16
Evet haklısınız zaten dernek
Evet haklısınız zaten dernek adı. Gerçekten isim bulmak zor işmiş. İnce eleyip sık dokumak lazım.
Aysel KARAKAYA 21 Eylül 2012 Cuma 10:30
İsim
Nazoyla Gerçekleşen Hayaller 🙂
Nazlı DİKMEN 21 Eylül 2012 Cuma 10:40
Beğendi
Bunuda beğendim 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 21 Eylül 2012 Cuma 10:42
Tekrar Merhaba
Bizler birer su damlası gibiyiz. Birgün bir baktık ki hemen yanıbaşımızda bir Pınar var. Hepimiz pınara katılmaya gönüllü olduk. Bakarsınız seneye Şelale haline geleceğiz. Ben diyorum ki adımız EMEK PINARI olsun.
Herkese sevgilerimle.
Zeynep AKI 21 Eylül 2012 Cuma 20:05
Kalemi kuvvetli olanın
Kalemi kuvvetli olanın, söylemide keskin olurmuş. Sakın yanlış anlaşılmasın bu yönlendirmek için yapılmış taraflı bir yorum değil. Sadece söylem hoşuma gitti.
Nazo Design 21 Eylül 2012 Cuma 20:12
Pınar’ın Damlaları
Sevgili Zeynep Hanım,
Bizleri birer su damlasına benzetmeniz çok hoş. Hele damlaların birleşiminden bir pınar, Pınar’ın katedeceği yolun şelaleye dönüşüm benzetmenizse daha da hoş. “Emek Pınarı” gerçekten çok güzel. Benim favori isimlerimin arasında yerini aldı. Kutluyorum sizi.
Hatice ŞENGÜR 21 Eylül 2012 Cuma 20:52
?????
“Pınar’ın Damlaları” da olabilir.
Hatice ŞENGÜR 21 Eylül 2012 Cuma 21:17
Oğlumdan fikirler…
“emek-li eller” , “emek-tar eller” veya “emek-tar takılar”
Şermince Takı Tasarım 21 Eylül 2012 Cuma 22:51
EMEK PINARI
Bende çok beğendim bulduğunuz ismi zeynep hanım “emek pınarı” çok güzel bencede.
Şermince Takı Tasarım 21 Eylül 2012 Cuma 22:58

Emek Pınarı

Bende beğendim.
Nazlı DİKMEN 21 Eylül 2012 Cuma 23:00
İsim
Herkese iyi geceler aranıza katılmaktan çok memnunum önerilen isimlerden e-mek ve nazonun melekleri beğendiğimi söylemek istedim.
Gülser BALCI 22 Eylül 2012 Cumartesi 12:09

İsim

Benimde aklıma ilk gelen isim takının sultanları beğenirmisiniz bilmem ama bende fikrimi belirtmek istedim.
Gülser BALCI 22 Eylül 2012 Cumartesi 14:51
İsim
Emek Pınarı adını ben de beğendim,
Manolya SUCUKÇU 22 Eylül 2012 Cumartesi 15:25
Emek Pınarı
“Emek Pınarı” kulağa hoş geliyor.Hem de çok anlamlı olacak,ben de beğendim.
Gülden TAKI 22 Eylül 2012 Cumartesi 18:36
Listemizi yapalım
Nazlı DİKMEN ödevini yerine getirdi. Dün akşam taslak olarak isim listesini gönderdi. Hepsini toplu olarak görmeniz için bir arada aşağıya sıralıyoruz. Bir göz atın atlanan bir öneri varsa onuda ekleriz. Yarın itibari ile oylamaya başlarız. Salı akşamıda oylama işlemini sonlandırmış olur ve projemizin ismini belirlemiş oluruz.
Ür-sat
e-mek
Rakip Sen
El emeğinin dönüşümü
e-dönüşüm
e-kazanç
Nazo takı tasarım topluluğu
Master kazanç
Emek verdik kazandık
Nazoyla hayallerimiz gerçek oldu
Nazoyla gerçekleşen hayaller
Atam
Herşey hayal etmekle başlar
Elem-Sat
Hanıımeller üretir
Nazonun hanımelleri
Bizim çıtamız
Boncuk boncuk Anadolu
İlmek ilmek memleket
Pınarın damlaları
Hanımeli
Nazo’nun melekleri
El emeği – göz nuru
Nazonun emekçileri
Gözümün nurları
Göz nuruyla el işlerimiz
El – Nazo
Sihirli parmaklar projesi
Win with Nazo
E-Öğren tasarla sat
Yap Sat – Kazan
Girişimci kadınlar
Emek pınarı
Biz ve Emeklerimiz
Bizimeller
e-kurs
Emektar Türkler
Emek – Türk
Öğren – üret – sat
E – öğren – sat
Nazo – mek
Nazo – Elmek
Umut ışığı
Takının sultanları
Kızkulesi takıları
Azimli takılar
Sev – yap – sat
Nazo el emeği grubu
Emek sen
Kete
Emek Pınarı
Nazo Design 22 Eylül 2012 Cumartesi 22:42
Bir öneri atlanmış 51 oldu
Sizde göz atın gözden kaçan varmı diye bir öneri atlanmış onuda ekledik.
Nazo Design 22 Eylül 2012 Cumartesi 23:39
Emek Pınarı, E – öğren – sat
Emek Pınarı, E – öğren – sat, Nazo’nun melekleri, Boncuk boncuk Anadolu, Takının sultanları ve ( her ne kadar ingilizce olmasın diye düşünsek de) Win with Nazo.. (çünkü kulağa çok melodik geliyor….)) bunlar benim favorilerim…
Funda KISACIK 22 Eylül 2012 Cumartesi 23:56
Layladuru
Bbence en anlamlısı nazonun melekleri
Nurcan ÇIVGIN 22 Eylül 2012 Cumartesi 23:03

Öneri 🙂

offff 50 ne zaman olmuş, hiç saymamıştım 🙂 🙂 bir önerim var, Nazife Hocam, Pınarcığım ve Sayın Adminim, benim şahsi kanaatim bu 50 isimden bazılarını siz önce bir eleme yapın, öbür türlü oylama zor olur sizlerin düşünceleri biraz ağırlıkta olsun derim. Saygılar.
Nazlı DİKMEN 22 Eylül 2012 Cumartesi 23:06
Ön eleme önerisi
Nazlı Hanım,
Öncelikle ödevinizi başarıyla tamamladığınız ve zaman ayırıp bu listeyi yaptığınız için çok teşekkür ederiz. Bence o ön elemeyi de burada, tüm katılımcıların rızası ile yapmalıyız. Dediğinizde haklısınız, oylama çok zor olacak öbür türlü. Biz şimdilik sadece sizlerin hangi isimlerle çıkagelmiş olduğunuzu göstermek istedik. Evet, 50 olmuş. Ne zaman o kadar oldu ben de anlamadım. 🙂 Eh bu kadar üretken bir grup olunca tabi… Çok güzel bir iş cıkardınız, hepinizi tebrik ediyorum. Kendinizle gurur duymanız gerek. Önümüzdeki haftanın aktivitesi için şimdiden sabırsızlanıyorum. Her şey hazır, bir tek sizlerin karar vermesini bekliyorum!
Sevgiler!
Pınar ARPACI 22 Eylül 2012 Cumartesi 23:13
Salı sağlıcakla gel 🙂 🙂
Çatlıyacağım Salıya kadar 🙂 :), merakla ilk dersi bekliyorum 🙂 🙂
Nazlı DİKMEN 22 Eylül 2012 Cumartesi 23:17
Ödev
Ben nazonun melekleri ismini çok beğendim. Ayrıca nazonun emekçi kadınları olabilir, NAZO-PINAR:TAKI OKULU olabilir. Ama burada olmaktan çok mutluyum sevgilerimle
Gülay EVREN 23 Eylül 2012 Pazar 12:04
Bende birdahaki dersi
Bende birdahaki dersi sabırsızlıkla bekliyorum sevgilerle nazonun melekleri.
Nurcan ÇIVGIN 23 Eylül 2012 Pazar 12:13
Zevkliyiz e isim
Pınar hanımcım, haklısınız, daha öncede söylemiştim ben önceden bu isimle üye olmuştum. Şimdi ismimi değiştirmeyi deneyeceğim.
Zevkliyiz 23 Eylül 2012 Pazar 12:45
İsim
(sihirli eller ) benimde bu aklıma geldi:)
Zevkliyiz 23 Eylül 2012 Pazar 12:47
Toparlayalım, isim listesi çıktı.
İsim listesi çıktı ve listelendi bundan sonra isim önermesi yerine oylamaya yoğunlaşalım. Lütfen önceki yorumlarda, neden ne amaçla isimler önerilmiş ve neden katılımcılar bu isim olsun diye önerdikleri isimlerin propagandalarını okuyalım ve oylama başladığında bu savunular doğrultusunda oy verelim.
Nazo design 23 Eylül 2012 Pazar 12:54
Bir yorumda dışarıdaki
Bir yorumda dışarıdaki kişiye sorulduğunda ismin anlaşılır bir anlamı demiştiniz.. Bu şekilde bakarsanız. Her şirketin isimlerini ne iş yaptığına bakmadan muhakkak görevliye sorarak öğrenilir. Ad işi belirlemez. İşin adı maneviyata bağlıdır diye düşünüyorum. Hangi isim seçilirse seçilsin. Bizi bu camiaya toplayan Nazife hanımı simgeleyen Nazo ismi olmalı. İster Nazonun melekleri, ister emekçileri, göznurları veya diğer isimler ne olursa olsun. Onun emeğine saygı duyulmasından ve onurlandırılmasından yanayım.
Serpil Gül PAÇAL 23 Eylül 2012 Pazar 13:14
Hayır, Serpil hanım seçim tamamen demokratik olmalı
Tamam bu proje Nazife hanımın sitesi nazotasarim.com veya nazodesign.com altıında gelişiyor. Nazo tasarım başlı başına zaten bir projeydi, bu günlere geldi. Bu başka birşey. Bu projede bayrak Pınar’ın elinde. Bu proje tüm katılımcılarına karşılıksız (vakit sarfiyatı yapacaklar sadece) kazandırama amacı güden bir proje. Tedirginlikleriniz vardı, katıldığınız yarım kalan projeden. Hep birlikte ne yapabiliriz ona bakıyoruz. Birikimlerimizi birbirimizle paylaşacağız, nasıl paylaşacağımızın kolay yollarını öğreneceğiz (kopya verdim önümüzdeki dersler için). Zeynep hanımın önerdiği, “Emek Pınarı” baya bir öne çıktı katılımcılar açısından, ama hiç bir yönlendirne olmaması için sizin oluşturduğunuz afişin köşe küçük resmini dahil kaldırdık. Seçim, seçenlerin birlik olduğu bir proje ismi olacak.
Nazo Design 23 Eylül 2012 Pazar 14:43
Hangi isim olursa olsun benim kabulum!
Degerli katılımcılar,
Hangi ismi seçerseniz seçin benim kabulümdür. Sonuçta, Serpil Hanımın da belirttiği gibi, ismin içini dolduracak olan bizim burada yapacaklarımız. İsmimizi seçelim, hemen ilerleyelim. Çok çok güzel şeyler bizleri bekliyor. Önümüzdeki hafta çok çok çalısmanızı isteyeceğim sizden, şimdiden ipucu. 🙂 Hedefim dördüncü haftaya girdiğimizde hepinizin birer tane e-dükkanınızın olmasi. 🙂 O nedenle hep birlikte, kimseyi arkada bırakmadan, çalışmamız gerek. Hem birbirimizden ögreneceğiz, hem de nasıl ögrenecegimizi ögrenecegiz. Çünkü online olarak başarılı satış yapabilmek bunu gerektiriyor. Hepinize kolay gelsin. Sizi heyecanla izliyorum. 🙂
Hepinize sevgiler!
Pınar ARPACI 23 Eylül 2012 Pazar 03:29
Merhaba
Ben de yeni katıldım. Daha çok doğal ürünlerle (taş, ağaç vs) el emekleri üretiyorum. Bu proje benim de emeklerimi değerlendirmemi sağalayacak diye düşünüyorum. İsim ne olursa olsun herhalde ” ….. takı ve tasarım değerlendirme projesi” gibi uzun bir ismi olacak. Yani tek bir-iki kelime ile sınırlı olmayacak. Bu nedenle, nacizane ön kısmı mümkün olduğunca kısa bir isim seçilmesi lazım diye düşünüyorum. Benim favorilerim hanımeli, el elemeği ve bizimeller. (Hep el’li oldu 🙂 Hepinize sevgiler.
Seval 23 Eylül 2012 Pazar 13:38
Kaydet butonu yok
 
Sayın admin, Adımı yazarak oylamamı yaptım. Ama kaydedecek yeri bulamadımç. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Hatice ŞENGÜR 23 Eylül 2012 Pazar 14:48

 

Kaydet butonu
 
Hatice hanım seçeneklerin en altında Gönder butonuna tıklayın.
Nazo Design 23 Eylül 2012 Pazar 14:57
Kısa ve öz
Sevgili Pınar’cım oyumu kullandığım ismin neden tercih ettiğim kısa ve öz açıklayım kurucumuz hocamız ve tüm emek veren katılımcı üye arkadaşlarımız sevgi saygı samimiyet sıcak bir duygu seli içerisinde heyecanla emek veren parmaklara sadece shirli eller projesi diye yakıştırabiliyorum saygılar.
Nursel ÇELİK 23 Eylül 2012 Pazar 23:59
Merhaba
2 favorim var karar veremedim sihirli eller yada emek pınarı ikiside çok hoş.
Ayşegül SÖPÇELER 24 Eylül 2012 Pazartesi 02:19
İkisinide ayrı ayrı oylayın
İkisinide ayrı ayrı ayrı oylayın, iki işi bir arada yapıyoruz. Açıklamada belirttik zaten.
Nazo Design 24 Eylül 2012 Pazartesi 02:29
Peki
Emek pınarı olsun ozaman. Pınar’ın bi anlamıda yerden kaynayarak çıkan su. Emek harcamadan bir şeyler kazanamayız. Su içmesek yaşayamayız mademki öyle emeklerimizi ortaya koyup su gibi tertemiz kaynamaya başlayacağız yani Dünya’ya açılacağız bence emek pınarı olsun anlamıda çok güzel. Rabbim bizleri utandırmasın su gibi berrak temiz işlerle emeğimizi tanıtalım. Herşeyin hayırlısı
Ayşegül SÖPÇELER 25 Eylül 2012 Salı 12:24
Ayşegül hanım o zaman oyunuzu kullanın
Ayşegül hanım burada fikir açıklama süresi bitti sağdaki sütundan oyunuzu kullanın.
Nazo Design 25 Eylül 2012 Salı 12:49
İsim önerim
1-Bizim eller (bunu daha önce yazmış idim)
2- Nazonun boncuk aşkı
3- Pınar’ın sevdası
4- Haydi Pınarla zirveye
Ben bunları önermek istedim listeye eklenip oylanma şansi ne kadar bilmiyorum çok geç kaldım umarım görürsünüz sevgilerimle.
Moonsten Jewelry 25 Eylül 2012 Salı 08:16
TSİ 24:00 a kadar oyunuzu kullanın
Ayten hanım liste hazırlandı, bunları ekleyemiyoruz oylama devam ediyor. Türkiye saati ile 24:00 a kadar oyunuzu kullanın.
Nazo Design 25 Eylül 2012 Salı 08:19
Son Durum Nedir?
Oylama da gelinen son durum nedir?
Şeyda ERDAMAR 25 Eylül 2012 Salı 22:02
Mükerrer oylar
Mükerrer oylar var onları tek oy sayacağız. Gece yarısından sonra son durum ortaya çıkar. En kısa sürede bilgilendireceğiz. Sizin son olarak kullandığınız oyda mükerer duruma düşmüş. O seçimi daha öncede yapmışsınız.
Nazo Design 25 Eylül 2012 Salı 23:21
Biliyorum sayın adminim
Biliyorum sayın adminim, içimden bir daha seçmek gelmişti 🙂 Tahmin ettiğim isim geldi, içinde “emek” var bu yeterli.. Yolunuz açık olsun..
Şeyda ERDAMAR 26 Eylül 2012 Çarşamba 24:21
Gmail hesabımdaki mükerrer isimler
Sevgili admincim,
Açtığımız gmail hesabına arkadaşlarımızı eklerken aynı kişiyi iki kez eklemişim. Örneğin, Pınar Arpacı, Nazlı Dikmen ve Nazife Arpacı bende ikişer tane. Birer tanesini nasıl silebilirim?
Hatice ŞENGÜR 28 Eylül 2012 Cuma 10:38
Ayrı, ayrı mail adresleri
İsimlerin üzerine geldiğinizde açılan pencereden kontrol edin, onların yarı ayrı mail adresleri olması lazım.
Nazo Design 28 Eylül 2012 Cuma 10:42
Sevgili Hatice
Değerli arkadaşım, ilk açtığım adresim çok önce açtığım bir adresti, projemize adresin uygun olmadığını gördüm, sonradan ikinci olan adresi aldım, ikinci gerçek olan adreste Turkuaz takım olan profilim var diğerini silebilirsim.
Nazlı DİKMEN 28 Eylül 2012 Cuma 10:51
Sevgili Nazlı
Teşekkür ederim bilgilendirdiğin için. Ama bir de nasıl silindiğini öğrensem.
Hatice ŞENGÜR 28 Eylül 2012 Cuma 24:27
PROFİLDE TURKUAZ TAKIM
Sevgili Nazlı,
Gmail’deki Nazlı Dikmen’lere baktığımda, resimsiz bir Nazlı Dikmen ve senin yukarıdaki kırmızı nazo örgülü takının olduğu Nazlı Dikmen var. Yani ikisi de geçersiz. Bana istek gönderir misin? silmesini öğrendiğim zaman diğer ikisini silerim.
Hatice ŞENGÜR 28 Eylül 2012 Cuma 24:37
 
Sevgili Hatice
Canım ben seni kabul etmişim mavi olanda benim kırmızı da ama Emek Pınarın da maviyi kullanacağım, mail adresi daha uygun.
Nazlı DİKMEN 28 Eylül 2012 Cuma 19:23
Engelle
Sevgili Admin, Gmail’deki silmek istediğim isimleri “Engelle” butonuna basarak mı siliyoruz. “yoksay” la olmayacağını düşündüm.
Hatice ŞENGÜR 28 Eylül 2012 Cuma 13:28
Kişiler bölümünü düzenleme
Gmail ekranınızda en üstte bir bar var orada kişiler diye bir bölüm bulunuyor oraya girerek kişi listenizi yönetebilirsiniz. Örneğin silmek istediğiniz kişinin yanındaki kutucuğu tıklayın. Üstte diğer diye bir buton belirecek, orayı tıkladığınızda kişiyi sil kısmını göreceksiniz.
Nazo Design 28 Eylül 2012 Cuma 14:27
Gmail hesabı oluşturdum. Beni
Gmail hesabı oluşturdum. Beni de eklermisiniz.
Aysel KARAKAYA 28 Eylül 2012 Cuma 14:31
Mail adresinizi iletirmisiniz.
Contact kısmından mail adresinizi iletirmisiniz.
Nazo Design 28 Eylül 2012 Cuma 14:36
Gmail ekranımızı açık tutalım.
Bilgisayarın başına oturduğumuzda, tarayıcımızın bir sekmesinde Gmail ekranızımı açık tutmayı alışkanlık haline getirelim. Unutmayın bu zaman içinde sizin öncelikli iletişim kuracağınız alan olacak. Yeni hesap edinen çok kişi eminimki ses ve görüntü ayarlarını yapmamıştır. Bilen bilmeyene aktararak bu ayarlarıda yapıp birbirinizle hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsizin.
Nazo Design 28 Eylül 2012 Cuma 14:32
 
Cevap
Nazife hocam gmaili gönderdim. Bana da bildirim geldi. Teşekkürler. Ben gmail kullanmasını hiç bilmiyorum zamanla oda gelişecek. Birbirimizden öğrenecek çok şeyler var sanarım zamanla. Teşekkürler…
Aysel KARAKAYA 28 Eylül 2012 Cuma 14:08
Göreceksiniz her şey çok rahat olacak
Adresiniz eklendi. Önceden de bahsettiğimiz gibi çoğunluğun ses ve görüntü ayarları yapılmamış. Sizler online olduğunuzda hepinize bu bilgileri gmail üzerinden geçeceğiz.
Nazo Design 28 Eylül 2012 Cuma 16:15
Gmail adresim İnternet banka hesabım hepsi tm
Sayın admin gmail adresimi contact tan gönderdim başarabilmişmiyim bilemiyorum.
Nursel ÇELİK 28 Eylül 2012 Cuma 23:50
Ulaştı
Çoktan ulaştı adresiniz, eklendi. Yanlız siz online olup ses ve görüntü ayarlanı yapmanız lazım. Katılacaksanız konferans için bu lazım olacak.
Nazo Design 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:17
Gmail de kişi ekleme
Merhaba arkadaşlar emek pınarı projesinde olanları eklemeye çalıştım bilgisayarı iyi kullanan arkadaşlarımız bakarmısınız ekleme doğrumu Pınar hocamız yerine başka Pınar ekledi galiba düzeltmeye çalışıyorum vakit geç olmuş yarın bakacağım.
Yasemin Takı 02 Ekim 2012 Salı 03:19

Sevgi bağı

Yaşadığımız, nefes aldigimiz, basardigimiz, kazandığımız, mutlu olduğumuz, mutlu ettiğimiz yani yaşam kaynağımız SEVGİ degilmi dir? Eğer o olmaz ise hayatımızda yasamamızın ne önemi var. En zor anlarımızda bile ufacık bile olsa sevgiyle bize gönderilen şey bizi yeniden hayata bağlamaz mı yeniden dört elle sarılmazmıyız hele birde kadınsak nereden çıktı bu sevgi bağı diyorsunuz değilmi? Size benden kısacık bir kesit çok zor günler geçirdiğim bir dönemde rüyamda bir ses bana bu işe devam et, iste modelin, iste malzemen ve işte adın dedi o sesi dinledim ilk ürünümüzü çıkardım adını Sevgi bağı koydum 5 yıldır ekmeğini yiyorum 34 bayan olduk ve şuan buradayım sonra neler yaparız? Allah hepimizi, tüm sevdiklerimizi, müşterilerimizi sevgiyle bağlasın sevgiyle kalın.
Müge ÖZTETİK 07 Kasım 2013 Perşembe 13:56
Sonrasında
Sonrasında çok şeyler olacak. Yeterki azmimizi ve yapabilecek olduklarımıza inancımızı kaybetmeyelim.
Nazo Design 07 Kasım 2013 Perşembe 18:25
İnanın aklımdan geçenlere ben
İnanın aklımdan geçenlere ben bile yetişemiyorum. Ama galiba ben teknoloji özurlüyüm yardım alabileceğim kimse yok tableti kullanmayı yeni öğreniyorum akıllı klavyeyle savaşıyorum çeviriyle şifre arasında kaldım.
Sevgi bağı 07 Kasım 2013 Perşembe 18:35
İyi akşamlar
Emek pınarına yeni üye oldum. Aranızda olmaktan mutluyum.
Melek 25 Aralık 2013 Çarşabma 19:04
 
Aramıza hoş geldiniz.
Aramıza hoş geldiniz.
Nazo Design 25 Aralık 2013 Çarşamba 19:13
Çivi kıvırma nasıl yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

 

2 replies on “İlk Hafta: Aramızdaki Buzları Kıralım”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s