Kategoriler
Nazo örgü Nazo tasarım Teknikler

Nazo weaving technique – Nazo örgü tekniği


I have found the technique of Nazo weaving and spent my time on this technique to improve. I have applied this style on my many designs. Beside that, i have been teaching this technique to my friends and to my students. Because of the freshness of Nazo style weaving, it is presented as markizet knitting, markizet technique, marquisette technique or caterpillar style weaving technique by some designers. These designers are trying to act as the founder of this my brand new technique. I can easily observe this manner around. One of the most important point of Nazo style weaving is that, because of the stiffness of weaving, it does not let the design loose its shape easily. It is like using a wire but in fact, no wire is included. I briefly tried to explain the technique as shown below.
———-

Nazo örgü teknigini tamamı ile kendi bilgi ve tecrübelerim ışığında geliştirdim ve bir çok uygulamamda kullandım. Ayrıca arkadaşlarım ve öğrencimle de paylaşarak, onların da öğrenmesini sağladım. Nazo örgü yeni bir teknik olduğundan dolayı markizet örgü, margazit veya tırtıl tekniği adı altında lanse edilerek kişilerin kendilerine mal etme çabası içinde olduklarını da gözlemliyorum. Nazo örgünün en önemli özelliği, sertliğinden dolayı çalıştığınız takının formunun bozulmasına izin vermez. Örneklemek gerekirse sanki sert bir telin çevresinde çalışılmış gibi, oysaki kullanılan malzeme sadece boncuk ve misinadır. Nazo örgünün çalışılma şeklini aşağıda çizim olarak anlatmaya çalıştım.

1. Bring 4 sead beads. Make a pass by following a cross path and bind.
———-
1. 4 tane kum boncuk alınız. Çapraz olarak tümünün içinden geçin ve bağlayın.

2. Bring 3 sead beads and make a pass from where you get out in step 1.
———-
2. 3 tane kum boncuk alın çıktığınız boncuktan geri dönün.

3. Come back to the starting bead. Bring 3 more sead bead. Go back from where you exit.
———-
3. Baştaki boncuğa gelin. Tekrar 3 tane kum boncuk alın. Çıktığınız boncuktan geri dönün.

4. Now, as you are on the same position as shown above, bring one crystal bead. Go from up to down inside the opposite bead. Bring one more crystal and this time go up from the opposite bead.
———-
4. Şimdi yukarıdaki pozisyonda iken bir kristal alın. Tam karşıdaki boncuğa aynı şekilde yukarıdan aşağıya inin. Tekrar bir kristal alın ve karşıdaki boncuktan yukarı çıkın.

5. Attach the up and bottom with a crystal bead. From now on, we have 3 sead bead on the top and one crystal bead. We are working on this 3 sead bead and one crystal bead. Hint: Be careful about that, from now on, all beads have to bind by themselves.
———-
5. Altı ve üstü birer kristalle birleştirelim. Artık tepede 3 kum boncuk ve bir kristal olacak. Çalıştığımız boncuklar 3 kum boncuk ve bir kristal olacak. Not : Bundan sonraki aşamalarda şuna dikkat edelim, her boncuk birbirini tutmak zorunda unutmayalım.

6. After the join of the second crystal bead , return back to the first crystal bead and make an exit from the bead just above and enter the bead number one. Now bring 3 sead bead and turn back from where we exit and enter the number 2 sead bead.
———-
6. 3 boncuk dediğim renkli olarak boyalı olan boncuklar, ikinci kristali koyduktan sonra tekrar birinci kristalden geri dönelim ve bir üstündeki boncuktan çıkarak 1 numaralı boncuğa girelim. Şimdi 3 kum boncuk alalım çıktığımız boncuktan tekrar geri dönelim ve yanındaki 2 numaralı boncuğa girelim.

7. Bring 2 sead bead. Enter the blue sead bead and the sead bead mentioned by number 2. Then reach the sead bead mentioned with number 3.
———-
7. 2 kum alalım lacivert kuma ve 2 numaralı kuma tekrar girerek 3 numaralı kuma gelelim

8. After leaving the number 3 sead bead, bring 2 more sead bead. Go inside the number 3 sead bead by using one of the 2 sead bead. From there, make your way to the second crystal bead, then go to the black sead bead. Now, we are on the base of third crystal.
———-
8. 3 numaralı kumdan çıktıktan sonra, tekrar 2 kum alalım biraz önce aldığımız, iki kumdan birinci aldığımıza ve 3 numaralı kuma girelim, oradan ikinci kristalden geçerek siyah kuma girelim artık üçüncü kristal için yuvasına gelmiş olduk.

9. From here, bring one more crystal bead and go from top to the bottom from the opposite positioned bead, and follow the path given in the schema. You should make each pass carefully, this is critical for stiffness of weaving.
———-
9. Buradayken bir kristal al karşıdaki boncuğa yukarıdan aşağı in , şemadaki ipin yönünü takip et. Buradan giriş ve çıkışlar çok önemli, yoksa örgümüz düzgün olmaz.

10. After positioning the crystal bead, we make another pass in the arrow direction throughout number two crystal bead. Then go out from the green bead and come to the bead where we are currently working on. We are performing the same action by following the order as 3 beads then 2 beads and then 2 beads again. I hope, i could briefly explaing the Nazo style weaving. In order to practise, you can watch the videos below.
———-
10. Kristali koyduktan sonra tekrar iki numaralı kristale okun yönünde girelim, yeşil boncuktan çıkıp tekrar çalışacağımız boncuğa girelim. Buradan da önce 3 sonra 2 sonra yine 2 kum alarak işleme devam edelim. Umarım Nazo örgüy’ü açıklayabilmişimdir. Buradan sonra aşağıdaki video kaynağından izlerseniz daha iyi pekiştirirsiniz diye düşünüyorum.

 

You can work this style double layer to create new designs. The length of your first Nazo style weaving will be the length of your whole design. Depending on your design, go to the position that you want to make the second pass. This could be left, right, up or down side of the first layer. You are not going to do anything different than what you have done for the first layer. Use the four cross-sectional bead in common in order to make sides close. You can do that in such a way that; position 4 beads crosswise and bring 3 more beads, position them crosswise as well. Then come back to the sead bead on the top and bring 3 more beads make them crosswise bind as just before we did in the previous step, and now you are on the top again. You can attach the starting point and last ending point by using crystal beads. Now, in the aspect of double, we already have 4 sead bead so that you should make a pass throughout 4 fixed sead bead’s exit bead in a crosswise manner by using 3 sead bead. Then you will move for fixed sead bead and you will take 2 more sead bead and make a pass throughout the bead among the one in three which is staying in a vertical position from top to down and return back where you exited to the other fixed sead bead. Perform the same action here as well. On the final step, in order to make in four group, close it with one sead bead and finish the process. You repeat this action on the side face as ‘2’2’1. If you are interested in surrounding stone with Nazo style weaving, you can find enough information on this site.

———-

Eğer Nazo örgüyü ikili olarak çalışarak daha farklı tasarımlar çıkarmak isterseniz. Ne kadar uzunlukta örecekseniz ilk Nazo örgüyü örün. İkinci Nazo örgüyü yü altına mı yanına mı öreceksiniz ona göre öreceğiniz bölgeye gelin. Düşünün ki yeniden Nazo Örgüyü öreceksiniz. Bulunduğunuz yerdeki dörtlü çarpraz boncuğu ortak olarak kullanarak yan taraflarını kapatın. Mesela ilk başlarken 4 kum aldınız çarpraz yaptınız. sonra üç kum aldınız tekrar çarpraz yaptınız, tepedeki kuma gelip tekrar üç kum alıp çarpraz yaptınız ve tekrar tepeye geldiniz. Sonra kristallerle ilk başladığınız ucu son uçla birleştirdiniz. Şimdi çiftlide ise zaten 4 kumunuz var demekki üç kum alıp sabit olan dört kumdan çıkmış olduğunuz kuma çarpraz olarak gireceksiniz. Sonra yine sabit olan diğer kuma ilerleyeceksiniz ve iki kum alıp biraz önce eklediğiniz üç kumdan dikey olarak durana yukardan aşağı girip çıktığınız kumdan geri döneceksiniz ve sabit diğer kuma ilerleyeceksiniz. Burada da aynı işlemi yapacaksınız, son basamakta ise dörtlü yapmak için tek kumla kapatıp işlemi tamamlayacaksınız. sonra yan tarafa geçip ‘2’2’1 şeklinde devam edeceksiniz. Yine Nazo örgüyü kullanarak yüzük yapmak için taş çevresini örmek hakkında bilgi edinmek isterseniz buradaki videodan bilgi alabilirsiniz.

Nazo örgü kıvırma ile ilgili takıldığınız bir yer varsa, Nazlı hanımın çalışmasına bakabilirsiniz.

Nazo Weaving Technique is now available with more than 40 colorful photos (taken by Ugur Arpaci) in very high quality. You can find it here. PDF file includes every single step from the beginning to the end along with the very detailed explanations of each individual step. You can also find a PDF tutorial for a beaded ring with Nazo Weaving Technique here. Nazo tasarım® is a registered trademark of Nazife Arpacı.

———-

Nazo Örgü Tekniği an itibari ile Uğur Arpacı’nın çekmiş olduğu 40’tan fazla fotoğrafla sanal ortamda. PDF dosyasına buradan ulaşabilirsiniz. PDF dosyası başlangıçtan örgünün sonuna dek her bir adımın teker teker fotoğraflarını ve bu fotoğraflar eşliğinde her adımın oldukça detaylı bir de açıklamasını içermektedir. Aynı zamanda Nazo Örgü Tekniği kullanılarak yapılmış olan bir yüzüğün yapılışını anlatan PDF dosyasına da bu linkten. ulaşmanız mümkün. Nazo tasarım® Nazife Arpacı’nın tescilli markasıdır.

Yin ile yang peyote tekniği ile nasıl yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

 

12 replies on “Nazo weaving technique – Nazo örgü tekniği”

okadar güzel anlatmışsınızki gerçekten teşekkür ederim.insallah bende başarırım.AYRıca başkalarının emeklerini sahiplenme gibi çok kötü bir huyumuz var toplum olarak.Ama gerçekten el emeğine değer verenler sizinle.

Beğen

Çok teşekkür ederim öğrendim,sizden bir şey daha rica ediyorum.Hocamızın eşinin tayini çıktı gitmek zorunda kaldı.Elimde çivilenmiş taşlarım var,bunlarla bana sade ve şık bir kolye yapılışını anlatırsanız çok sevinirim.Ellrinize sağlık kolay gelsin…

Beğen

Bende yaptim cok sagolun ama ben yuzuk kasi yapmak istiyorum ama biribirine nasil birlestiririm onuda gosteririseniz sevinirim

Beğen

[…] Technique of the Necklace *********************** This original necklace is a unique design of Nazo, weaved by her own technique called Nazo Weaving (you can find out more about this technique, including instructional video and more jewelries made by this technique here: http://nazotasarim.com/2009/11/07/nazo-weaving-technique-nazo-orgu-teknigi/). […]

Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s